KARİKATÜR SERGİSİNDEYİZ

 

     Geçtiğimiz hafta sonu tiyatro izlemek için Trump Tower’a gittik. Tiyatro oyununun başlama saatinden önce gittiğimiz için biraz dolaşalım dedik. O sırada bir sergi olduğunu fark ettik. Kaçar mı bu fırsat? Kaçmaz tabii ki. Daldık sergi salonuna iki bıcırık bir hopidik.

    Sergi bir karikatür sergisi. Ama çocukların çizmiş olduğu karikatürlerin sergilendiği bir karikatür sergisi. Ana tema ise hayvan sevgisi ve hayvan hakları. Tek cümle ile ifade etmem gerekirse “nefes kesici”ydi. O küçücük çocukların kafalarının içindeki büyük fikirler, yaratıcılık ve mizah anlayışı beni sersemletti. Gerçekten çok etkilendim. İçimden “umarım benim çocuklarımda böyle yaratıcı olur” diye geçirmeden edemedim. Analık işte 🙂

     Konu her karikatürde farklı bir bakış açısından ele alınmış. Her karikatür sizi şaşırtmayı başarıyor ve ufkunuzu açıyor. Kerem genel olarak hayvanları tanımaya odaklandı bu sergide, Aybike ise olayları ve durumları anlamaya çalıştı. Karikatürdeki ince mizah ve verilen mesajı muhtemelen kavrayamadı. Ama bir şeylerin bu karikatürde ters gittiğini fark edecek kadar sağ duyuya sahipti.

     Karikatürleri tek tek inceledik. Öncelikle Aybike Esra’nın yorumlamasını istedim. Gördüğü şeyleri anlattı. Ne demek istediği konusunda kafa yordu. Sonra ben de kendime göre yorumlamaya çalıştım. Onun da ufkunun genişlediğini düşünüyorum bu sergi ile.

     Sözün özü bir çok etkilendik ve daha çok karikatürle ilgilenmemiz gerektiğini, daha çok sergi gezisi yapmamız gerektiğini kavradık. Sergi hala devam ediyor mu bilmiyorum. Ama ediyorsa mutlaka bu hafta sonu ziyaret edin derim. Sergi ücretsizdir. 

label, , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir