SİRKEDE YUMURTA DENEYİ

Malzemeler:

  • Yumurta
  • Sirke
  • Bardak
Yaş:
  • + 3 Yaş
Kazanımlar:
  • Bilimsel Beceriler (Deney ve Gözlemleme)
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • Mantıksal Çıkarım
  • Sabretme (Duygusal Gelişim)

     Evde okul öncesi çocuklarınızla dahi yapabileceğiniz güzel bir deney paylaşmak istiyorum bugün sizlerle. Deneyimizin malzemeleri oldukça sıradan. Hemen şimdi bile yapabilirsiniz 🙂 İşe öncelikle malzemeleri hazırlamakla başlayalım.

      Bir bardağın içerisine 2/3 oranında sirke dökün. Çocuğunuzun yumurtanın kabuğunu incelemesini sağlayın. Kabuğun ne kadar sert olduğunu belirtin. Ardından yumurtayı yavaşça içerisine bırakın. 24 saat süresince bekletin. Bekleme süresinin ardından yumurtayı su dolu bir kaba geçiririz. Yumurtanın sert mi yoksa yumuşak mı olduğunu çocuklarımıza kontrol ettiririz. Yavaşça dış yüzeyine parmağımızı sürteriz. Böylelikle yumurtanın üzerinde kalan ince kalsiyum tabakasını da soymuş oluruz. Ortaya çıkan zar tabakasını gözlemleriz. yumurtanın içerisinin nasıl görüldüğünü tanımlamaya çalışırız.

     Bu etkinlikte kalsiyumdan oluşan yumurta kabuğunun sirke nedeni ile çözülmesini inceliyoruz. Sirke nedeni ile çözülen kalsiyum tabakasının ardından geriye sadece zar tabakası kalıyor ve yumurta elastik bir nesne haline dönüşüyor. Sirkenin etkisinin somut bir şekilde gözlenmesinin ardından, çocuğa yaşına uygun bilgi vererek deneyi sonlandırabilirsiniz. Çocuklarınızın yumurta ile oynamalarına izin verebilir ve benim gibi sonunda yanlışlıkla kırabilirsiniz  🙂 Çocuklardan kollayayım derken ben kırıverdim. Çocukların hevesi kursaklarında kaldı. Siz siz olun bu işi çocuklara bırakın 🙂 Sevgiler…

 68,685 total views,  8 views today

label, , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir