PALYAÇO OKULU SINIFTAKİ ASLAN- YÜZ BOYAMA ETKİNLİĞİ

 

   Bugün sizlerle güzel bir kitap serisinden seçtiğimiz bir kitabı tanıtmak istedik. Mavisel Yener’in kaleme aldığı Palyaço Okulu kitap serisi Bilgi Yayınevi’nin tecrübeli ellerinden çıkma. Biz bu yazımızda Sınıftaki Aslan kitabını tercih ettik. Sadece kitabı okumakla da yetinmedik, bir de kitapla ilgili etkinlik gerçekleştirdik.

     Bu kitap serisinde palyaço olmayı çok isteyen, eğlenceli, biraz üşengeç, birazcık da yaramaz ama sevgi dolu olan Pinpin’in maceraları anlatılıyor. Pinpin palyaço olabilmek için palyaço okuluna gidiyor. Buraya giden çocuklar çantalarında palyaço olmayı gerektiren malzemeler (burun, peruk, papyon vb.) taşıyorlar. Dersleri ise birbirinden ilginç. Yüz boyama dersi, kostüm dersi, sirk bilgisi, şaka dersi, dans dersi ve daha pek çok ders; çocukların iyi birer palyaço olmaları için öğretiliyor. Yani anlayacağınız palyaço olmak hiç de kolay değil.

      Pinpin hareketli ve çok renkli bir karakter olduğu kadar, aynı zamanda hatalı davranışları da olan bir çocuk. Bu nedenle hikayede yaptığı hatalardan ders çıkarması hedefleniyor. Alacağı dersi ise kitabın sonunda onu okuyan çocuklar belirliyor. Yani kitap salt okunan bir kitap değil, düşünmeye de sevk ediyor çocukları.

     Sınıftaki Aslan kitabında, palyaçolarımız yüz boyama dersindeler. Pinpin günlerdir bu derse hazırlanıyor ve aslan olmaya karar veriyor. Ders saati gelip çattığında, öğretmenleri Elma Boyaküpü sınıfa geliyor. Onlardan ikişerli grup olmalarını istiyor. Bu Pinpin’in pek hoşuna gitmiyor. Dersi tek başına tamamlıyor ama arkadaşları tarafından dışlanıyor. Peki Pinpin neler hissetmiş olabilir?

      Kitap eğlenceli olduğu kadar sosyal gelişimi de destekleyici bir kitap. Okul öncesi ve ilk okul çocukları için uygun. Sayfa sayısının az olması da kolayca sonlanmasına ve hikayeden kopmamaya hizmet ediyor. Resimler oldukça renkli, tam da palyaço okuluna yakışır şekilde.

palyaço okulu

     Kitabın sonunda biz de yüz boyama etkinliği gerçekleştirdik ve aslan olduk. Tabii yüz boyası kullanarak 🙂 Hem kitabın konusunun pekişmesini sağladı hem de Pinpin’in yerine kendimizi koyabilmemize yaradı bu yüz boyama etkinliği. Artık biz de Playaço Okulu’nun bir öğrencisiyiz. Bu renkli dünyayı çok sevdik 🙂

    Kitap hakkında detaylı bilgi edinmek ve kitabı satın almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir