YÖRESEL DANSLAR KOSTÜM EŞLEŞTİRME OYUNU

    Şu sıralar gündemimiz biraz yoğun. Bu nedenle dergiler konusunda biraz geriden geliyoruz. Bugün yaptığımız etkinlik, Nisan ayı Meraklı Minik dergisine ait. Bildiğiniz üzere geçen ayın dergi konusu danslardı. Geleneksel danslar da bunun bir parçası. Ekte verilen etkinliklerden biri de, yöresel danslarımıza ait kostümlü dansçıları eşleştirme çalışmasıydı.

      Hem yöresel dansları tanıma, hem bölgeye özgü dansların kostümlerini inceleme hem de eşleştirme çalışması yapmak adına harika bir etkinlik olmuş. Çok ama çok severek oynadık. Başlangıçta biraz bocaladık elbette. Ama işi çabuk kavradık. Sonrasında hiç zorlanmadan eşleştirebilir hale geldik. Eşleştirme konusunda yetkinliğe ulaştıktan sonra, kostümleri daha yakından inceleme evresine geçebildik.

      Keşke imkan olsa da kostümleri bizzat gözlemleyebilsek, giyebilsek ve dansını yapabilsek. Bunun için büyük bir organizasyon gerekli. Bu enerjiyi kendimde bulabilir miyim bilmiyorum. Ama sizde bu enerji varsa mutlaka çocuklarınıza deneyimletin. Eğer yoksa da benim gibi kolay yolu seçin. Resimlere baktırıp, dansın videosunu seyrettirin. Kozmik eğitimin bir parçasının kendi kültürümüzü öğrenmek olduğunu da unutmayın. Montessori böyle söylüyor 🙂

label, , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir