PATEN DENEYİMİMİZ

       Altı ay önce videosunu çekip de, yazısını yeni yazmaya fırsat bulduğum etkinliklerden biri ile yine karşınızdayım.  Seminer dönemleri okulda çok eğlenceli geçer. Çoluk çocuk hep birlikte toplaşır, keyifli saatler geçiririz. Haliyle benim çocuklarda bir hafta boyunca benimle birlikte işe geldiler. Çocuklar diğer çocuklarla kaynaştı ve birçok oyun oynadılar. 

      Aybike’nin arkadaşlarından birinin pateni vardı. Bizim ki durur mu ? Denemek istedi haliyle. Arkadaşı da izin verdi ve kaymasında yardımcı oldu. 15 dakika sonra kendi kendine kaymaya başladı. Arka tekerlekler iki tane olduğundan kullanımı daha rahattı. Üç tekerlekli bisiklet gibi 🙂 Bunun keyifli bir şey olduğunu keşfeden ve denge kurma konusunda doğuştan bir yeteneği olan canım kızım, o gün “biz de alalım” diye tutturdu. Ona bunun için bir bütçem olmadığını, çok istiyorsa kumbaralarındaki para ile alabileceklerini söyledim. Teklifimi hemen kabul ettiler. İkisi de kumbarasını getirdi ve bana teslim etti. Pateni aldık ama ben kolayca alışabileceğini düşünerek tek sıra halinde dizilen tekerlekleri olan bir paten satın aldım. İtiraf edeyim ilk aldığımız gün epey bir zorlandı. Çok düştü ama yılmadı kalktı. En sonunda alıştı.

      Videoda, ilk olarak üç tekerlekli olan paten ile kayıyor ve diğer video kendi patenleri ile yapmış olduğu deneyim. İlk olmaları sebebi ile videosunu çekmek istedim. Şuan bir bisiklet ile yarışabilecek durumda ama videodaki acemi sevimliliği bir başka. Peki ben size bunu niye anlattım? Çocuklarınızı işe götürün mesajı vermek için değil elbette. Günümüz çocukları apartmanlarda büyüyor ve çok az hareket ediyorlar. Çocukların daha çok hareket edebilecekleri ve de eğlenebilecekleri aktivitelerin olması önemli. Oturarak yaptıkları etkinlikler kaba motor gelişimlerini desteklemiyor. Koşsunlar, zıplasınlar, sürünsünler, kaysınlar ama mutlaka hareket etsinler. Paten kaymakta hareket etmenin en keyifli yollarından biri. Ayrıca vücudunu kontrol edebilmeyi ve dengede kalma becerisinin gelişmesini de sağlıyor. Çocuk bacaklarını daha iyi kontrol edebiliyor ve direnci artıyor. 

        Bu yaz yapabileceğiniz en güzel şeylerden biri bir çift paten alarak bol bol açık havada kaymak. Aklınızın bir köşesinde bulunsun istedim. Sevgiler…

 4,211 total views,  2 views today

label, , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.