HEM DOMİNO HEM PUZZLE

      Çocuklarımın en sevdiği faaliyetlerden biri de dergilerde ki oyunlar. Evde daha önce görmedikleri bir oyunla karşılaşınca heyecanlanıyorlar. Farklı şeyler görmek onları mutlu ediyor. Bir sonraki ay yayınlanacak sayıyı heyecanla bekliyorlar.

      Bu videomuzdaki etkinliğimiz de bu oyunlardan biri. Bilge Minik dergisinden edindiğimiz bu akıl oyununu severek oynadık. Hem resmi tamamlayan puzzle oyununa, hem diziliş kurallarına göre dominoya benzettik.

      Oyun grup halinde oynanıyor. Her oyuncuya belli sayıda parça dağıtılıyor. Amaç elindeki parçaları ilk bitirerek oyunu kazanmak. Yere bir parça konuluyor. Bu parça, iki farklı hayvanın resimlerinin yarısını içeriyor. Bir elimizdeki diğer parçalarda, hayvanların diğer yarılarını bulmaya çalışıyoruz. Sıra ile elimizdeki parçaları yerleştiriyoruz. Eğer her iki taraftaki resmi de tamamlayacak parçalar elimizde ise; iki parça koyma hakkında sahibiz. Sadece bir parça bizde mevcutsa, onu koyuyoruz ve hayvanı tamamlıyoruz. Sıra diğer oyuncuya geçiyor. Eğer her iki taraftaki harım hayvanların tamamlayıcı parçaları bizde yoksa; pas diyoruz ve sıra diğer oyuncuya geçiyor. Böylece elimizdeki tüm parçaları bitirmeye çalışıyoruz.

      Bu oyunla hem eşleştirme ve parça-bütün ilişkisi kurma becerisi geliştirirken, hem de kurallı oyun ve dizilim gerçekleştirmiş oluyoruz. Sıra bekleme davranışını pekiştirirken, grup oyunu sayesinde sosyal gelişimde de ilerleme kaydediyoruz.

      Bir sonraki ayın oyunlarını heyecanla bekliyoruz 🙂

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir