HEM DOMİNO HEM PUZZLE

      Çocuklarımın en sevdiği faaliyetlerden biri de dergilerde ki oyunlar. Evde daha önce görmedikleri bir oyunla karşılaşınca heyecanlanıyorlar. Farklı şeyler görmek onları mutlu ediyor. Bir sonraki ay yayınlanacak sayıyı heyecanla bekliyorlar.

      Bu videomuzdaki etkinliğimiz de bu oyunlardan biri. Bilge Minik dergisinden edindiğimiz bu akıl oyununu severek oynadık. Hem resmi tamamlayan puzzle oyununa, hem diziliş kurallarına göre dominoya benzettik.

      Oyun grup halinde oynanıyor. Her oyuncuya belli sayıda parça dağıtılıyor. Amaç elindeki parçaları ilk bitirerek oyunu kazanmak. Yere bir parça konuluyor. Bu parça, iki farklı hayvanın resimlerinin yarısını içeriyor. Bir elimizdeki diğer parçalarda, hayvanların diğer yarılarını bulmaya çalışıyoruz. Sıra ile elimizdeki parçaları yerleştiriyoruz. Eğer her iki taraftaki resmi de tamamlayacak parçalar elimizde ise; iki parça koyma hakkında sahibiz. Sadece bir parça bizde mevcutsa, onu koyuyoruz ve hayvanı tamamlıyoruz. Sıra diğer oyuncuya geçiyor. Eğer her iki taraftaki harım hayvanların tamamlayıcı parçaları bizde yoksa; pas diyoruz ve sıra diğer oyuncuya geçiyor. Böylece elimizdeki tüm parçaları bitirmeye çalışıyoruz.

      Bu oyunla hem eşleştirme ve parça-bütün ilişkisi kurma becerisi geliştirirken, hem de kurallı oyun ve dizilim gerçekleştirmiş oluyoruz. Sıra bekleme davranışını pekiştirirken, grup oyunu sayesinde sosyal gelişimde de ilerleme kaydediyoruz.

      Bir sonraki ayın oyunlarını heyecanla bekliyoruz 🙂

11,385 total views, 2 views today

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir