ÇİÇEK BUKETİMİZ

Malzemeler:

 • Renkli Kartonlar
 • Makas
 • Yapıştırıcı
 • Kalem

Yaş:

 • + 3 Yaş

Kazanımlar:

 • Günlük Yaşam Becerileri (Makas Kullanma)
 • El-Göz Koordinasyonu
 • İnce Motor Becerilerin gelişimi
 • Sanatsal Etkinlikler
 • Yaratıcılık
 • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi

     Sadece karton, makas ve yapıştırıcı ile yapılabilecek yüzlerce etkinlik vardır. Evde yapılabilecek bu etkinlikler ekonomik ve kolay uygulanabilir olmakla birlikte, önceden bir hazırlığı da gerektirmemektedir. Süs eşyaları, kullanılabilecek basit araçlar, eşyalar, çerçeveler, panolar… Kısaca hayal edilen hemen her şeyin yapılabileceği bu mucize ekipmanları evinizin bir köşesinde daima bulundurmanızı öneririm. 

      Yaratıcılığı geliştirmesinin yanı sıra zor zamanları kolayca atlatabilmek ve ailece keyifli vakit geçirebilmek adına kartonlar; benim için baş tacıdır. Her ne kadar bazen işim için zulamızdan karton aşırsam da, yerine yenilerini koyduğum sürece çocuklar sorun etmiyorlar. “Yaşasın karton etkinlikleri” diyerek videomuzda bulunan etkinliğimizden biraz bahsetmek istiyorum. 

     Kartondan şık bir çiçek buketi yaptık bugün. Öncelikle yeşil bir kartonu boylu boyunca enini epey geniş tutarak kestik. Ardından ortadan ikiye katladık ve yapıştırdık. Üzerine paralel çizgiler çizdik ve 4-5 santim kesilmeden kalacak şekilde çizgiler üzerinden kestik. Makas kullanma becerisinin geliştiği nokta budur (Küçük yaş çocukları için). Ardından yeşil kartonumuzu geniş bir rulo yaptık ve yapıştırdık. Yapraklarını açtık ve beklemeye aldık. Sonrasında küçük küçük çiçekler kestik (Büyük yaş çocuklarının makas kullanmada zirve yaptığı nokta) ve ortalarına da sarı küçük yuvarlaklar yapıştırdık. Sonrasında çiçeklerimizi, yeşil kartondan oluşturduğumuz yaprak buketimizin üzerine gelişigüzel yapıştırdık (Bizimkisi fazla gelişigüzel oldu). İşte size harika bir çiçek buketi…

      Bu etkinlikle el-göz koordinasyonumuz, makas kullanma becerimiz, dikkat ve konsantrasyonumuz, yaratıcılığımız ve ince motor becerilerimiz gelişti. Hediye edecek güzel de bir buketimiz oldu. 

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir