KARŞIYA TOP GEÇİRME

Malzemeler:

  • Top
  • Boyundan Yüksek Bir Set
Yaş:
  • + 18 Ay
Kazanımlar:
  • Fiziksel Gelişim
  • El-Göz Koordinasyonu

       Bu yaş dönemi bildiğiniz gibi fiziksel aktivitelerin yoğunlaştığı, sürekli hareket edildiği, bir şeylerin atılıp tutulduğu bir dönem. Biz ebeveynlerde bu aktiviteleri destekliyor ve bol bol hareket edebilmeleri adına ortam yaratmaya çalışıyoruz. Ancak bu fırsat yaratma esnasında çevreyi biraz yapılandırmak fiziksel gelişim için ekstra bir katkı sağlayabilir. 

       Örneğin yürüme yetisini biraz geliştirdikten sonra yürüyeceği alanları hafif engebeli ortamlardan tercih etmek, atış hedeflerini yükseltmek, engelli parkurlar hazırlamak, tırmanma alanları gözetmek bunlara örnek olarak verilebilir. 

       Fiziksel gelişimi destekleyici bu aktivitede de kol kaslarımızı epey geliştirdik. Topu boyumuzun epey üstünde olan bir setin üzerinden geçirme çalışması yaptık. Öncelikle bu etkinliği kendi keşfeden oğlumu, destekleyince tekrar tekrar gerçekleştirdi atışlarını. Gerçi bu çalışmanın sonunu ancak kaydedebildim. Sadece bir atışı videoda gözüküyor ama sanırım ne demek istediğim konusunda yeterince açıklayıcı. Çocuklar yapmakta biraz zorlandıkları faaliyetleri yapma konusunda oldukça isteklidirler. Tek dikkat edilmesi gereken nokta; yapmayı başarabilecekleri kadar zorluk derecesinde kalmanız. Eğer hiç başarılı olamazlarsa vazgeçerler ve öz güvenleri sarsılır. Bu nedenle dozu iyi ayarlamak çok önemli. 

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir