RENK, ŞEKİL, YÖN KOMUTLARI İLE BULMACA

Malzemeler:

  • Kağıt
  • Renkli Kalemler

Yaş: 

  • + 4 Yaş

Kazanımlar:

  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Komutları Alma ve Uyma Becerisi
  • renkKavram Bilgisi (Renk, Şekil, Yön)
renk şekil yön komutları ile bulmaca
Renkli şekiller

Merhabalar,

Bugünkü videomuzda sizlerle çok keyifli bir oyun paylaşmak istedik. Renk, şekil, yön komutları ile bir bulmaca çözeceğiz. Bu bulmaca okul öncesi çocukların komutları algılama ve uygulama becerilerine dayanmakta. Standart bir kalıbı yok. İstediğiniz gibi tasarlayabilir ve çocuklarınızla oynayabilirsiniz. 

Renk, Şekil ve Yön Komutları ile Bulmaca Nasıl Oynanır?

Bulmacadan kısaca bahsetmek istiyorum sizlere. Öncelikle 12 kareden oluşan bir platform oluşturmanız gerekmekte. Bunu çocuğun yaşına göre azaltabilirsiniz ya da artırabilirsiniz. Sonrasında iki ya da daha fazla karakter yerleştireceksiniz karelere. Bu çocuklarınızın ve sizlerin resimlerinden de oluşabilir. Ben bir sonraki bulmacayı öyle tasarlamayı düşünüyorum. Geri kalan boş karelere farklı renk ve şekillerde çizimler yapın ve her biri için yönleri de kapsayan birer komut yazın. Unutmayın her kutucuktaki şekil farklı olacak ve farklı renklerden oluşacak. Komutların tüm kareleri içerdiğine emin olun. Komutları içerisine yerleştirdiğiniz karakterleri baz alarak da yazabilirsiniz, daha önce bulmuş olduğu bir şekle göre de yön tarifi vererek hazırlayabilirsiniz. Ama ilk komutlar karakterlere göre olmalı. (Örnek olarak; Sarı kazak giymiş olan çocuğun sağındaki kutucuğa yeşil bir daire çiz. Sonraki başka bir komutta; Yeşil dairenin üstündeki kutucuğa pembe bir kalp çiz…)

Sonrasında çocuğunuza şekilsiz olan bir platform daha hazırlayın ve komutlara uygun bir biçimde doldurmasını isteyin. Çocuklara kendileri çizeceklerse renkli kalemler tedarik etmelisiniz. Ama farklı bir seçenek olarak sizler hazır çizmiş olduğunuz şekilleri küçük kareler halinde keserek, çocukların komutlara göre boşluklara bu kağıtları yerleştirmelerini de isteyebilirsiniz. İlkinin daha eğitici ve küçük kas becerilerini geliştirici olduğunu düşünüyorum. Kendileri çizerlerse daha akılda kalıcı olacaktır. 

Yine farklı bir seçenek olarak bu oyunu İngilizce hazırlayabilirsiniz. Bulmacalar halinde hazırlayabilirsiniz. Şehirler, meslekler, hayvanlar vb. şeklinde hazırlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin yaratıcılığınıza ve çocuğunuzun yaşına bağlı. 

Renk, şekil ve yön komutları ile bulmaca oyunumuzun videosunu izleyerek görsel olarak bulmacayı incelemeniz mümkün. Şekillerle ilgili daha fazla etkinliğe buradan ulaşabilirsiniz.  Okul öncesi çocuklar için oldukça geliştirici olan bu bulmacayı denemeyi ihmal etmeyin. Keyifli bir hafta sonu diliyorum. 

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir