EL İZİ HAYVANLAR

Malzemeler:

 • Parmak Boyası
 • Fırça
 • Kağıt

Yaş:

 • + 1 Yaş

Kazanımlar:

 • Yaratıcılık
 • Neden-Sonuç İlişkisi
 • Dokunma Duyusunun Gelişimi
 • Küçük Kas Gelişimi (Fiziksel Gelişim)
 • Anlamlandırma
 • Zihinsel Gelişim
 • El-Göz Koordinasyonu
 • Dil Gelişimi

       Şuan küçük yaştaki çocuklarımızın ve hayat telaşının ortasındayız. Çoğu zaman günün nasıl bittiğini anlamıyor, gece olduğunda ne kadar yorulmuş olduğumuzu fark ederek uyuyoruz. Çocuklarımızın oyunları, gelişimleri, okulları derken aslında yaşamında ne kadar hızlı bir biçimde akıp geçtiğini fark etmiyoruz.

       Minik yavrularımız bir gün büyüyecekler. Artık onlarla oyun oynayamaz, kucağımıza alıp öpücüklere boğamaz olacağız. Geçmişe baktığımızda onların çocukluklarını ne kadar özlemiş olduğumuzu anımsayacağız. Geçmişi sık sık yad edeceğiz.

       İşte bu aşamada elimizde birkaç anının olması, bizi teselli edebilecek ve geçmişten güne ufak bir tebessüm taşıyabilecek en kıymetli araçlar olacaklar. Biz de bugün bu hatıralardan birini oluşturduk. El izi fil ve kaplumbağa ailesi:)

      El izi baskısı ile yapılabilecek çok farklı figürler bulunmakta. Biz bugünlük iki tanesini yapmaya karar verdik ve sıvadık kollarımızı. Hem eğlenceli saatler geçirdik hem de geleceğe anı yatırımı yaptık. Ben öyle her şeyi toplayıp saklayan biri değilimdir. O nedenle bu çalışmayı yapmayı özellikle istedim.

      El-göz koordinasyonu, neden – sonuç ilişkisi, yaratıcılık, duyusal gelişim, ince motor becerilerin gelişimi, zihinsel gelişim ve anlamlandirma gibi pek çok becerinin gelişimini destekleyen bu etkinliği 1 yaşından itibaren çocuklarınızla yapabilirsiniz. Üstelik yaptığınız hayvanlar ve yaşamları ile ilgili konuşarak da dil gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. Hikayeler anlatabilir hayal dünyasına yolculuk yapabilirsiniz. Emin olun bayılacaklar. Gerisini tamamlamak da sizin yaratıcılığınıza kalmış.

    Bu çalışma büyük yaş grubu çocuklarla da çok rahatlıkla yapılabilmektedir. Ancak burada yaratıcılık kısmını da çocuklarımıza devrediyoruz ve onların maharetli ellerinden çıkan eserleri alkışlamakla yetiniyoruz.

    Bu malzeme gerektirmeyen ve pratik etkinliği mutlaka denemenizi öneririm. Sevgiler…

label, , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir