DUYGULARIYLA ARKADAŞ OLAN ÇOCUK

     Biz yetişkinler duyguları hep soyut olarak ele alırız. Onlara birer isim takarız ve hissettiğimiz şeyi hiç düşünmeden isimleriyle aktarırız. Oysa ki çocuklar soyut kavramlara yabancıdırlar. İsimlerini ezberlemiş olmaları, onları tam olarak kavrayabildikleri anlamına gelmez. Bu nedenle duyguları mutlaka somutlaştırmak gerekir.

      Bir kavramı somutlaştırmanın en güzel yolu; bunu çocuğa yaptırmaktır. Bu işin üstesinden gelmeyi başaracak yegane güç, onlardır. Bırakın onlar tanımlasın size yaşamakta oldukları şeyi. Bu konuda onlara yol gösterecek ve destekleyecek kitap önerisi de benden gelsin. “Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk”.

       Keyifli şiirsel diliyle bizlere; duyguların nasıl hissedilebileceği, nasıl somutlaştırılabileceği, onları nasıl karşılayacağımızı çok güzel aktarmış. Bu anlatımı da enfes resimlerle pekiştirmiş. Direkt çocuklara hitap ederek, onlara duygularını nasıl anlayabileceklerini ve tanımlayacaklarını anlatıyor.

     Duygularıyla Arkadaş Olan Çocuk, duyguları bir misafir gibi karşılamayı, tanımayı ve neden geldiklerini anlamayı öğretirken, sadece isimlerini söylemek yerine; onları keşfetmek, hissetmek hatta onlarla arkadaş olmak konusunda çocukları cesaretlendiriyor.

     Kitabın “Ebeveynlere ve Eğitimcilere Not” bölümünde, duyguların farkına varmak ve anda kalabilmekle ilgili anne ve babalara ve eğitimcilere bilgilendirici pratik aktivite önerileri de yer veriyor.

      Biz bu kitabı çok sevdik. Sizlere de tavsiye ederiz. Kitap hakkında detaylı bilgi ve satın alma için buraya tıklayabilirsiniz. Keyifli okumalar dileriz.

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir