HARİKALAR SAHİLİ

    Kocaeli’nde en sevdiğim yerdir Harikalar Sahili. Birçok masal ve çizgi film kahramanının heykellerinin bulunduğu bu yer, oldukça geniş bir alana sahip. İçerisinde yürüyüş ve dinlenme alanları, kafeleri, çocuk oyun parkları mevcut. Bitişiğindeki sahili  zaten söylemiyorum bile.

     Çocukların dikkatini çekebilecek ve iyi zaman geçirmelerini sağlayacak bir özelliğe sahip. Her bir karakterin bulunduğu alan, birbirinden farklı. Elli adım atıyorsunuz ve bir masaldan diğerine geçiyorsunuz. Çocuklarınızla her molada farklı bir masalın kahramanını inceliyor, masal hakkında konuşuyorsunuz. Tabii bir de fotoğraf çektiriyorsunuz. Kahramanlar fotoğraf çekimi konusunda hiç kapris yapmıyorlar ve misafirlerine güler yüzü hiç esirgemiyorlar.

       Aybike Esra ve Kerem Hakan da bu parkı çok sevdiler. Karakterleri tek tek incelediler. Bazılarına çok ilgi gösterirken, bazılarına pek ilgi göstermediler. İlgi göstermedikleri karakterler aslında çizgi film karakterleriydi. Bilmedikleri kahramanların heykelleri, onları pek cezbetmedi. Ama masal kahramanları favorimizdi.

     harikalar sahili

     Çocuklarım deniz tutkunu. Denizle sahili bir arada buldukları bu yer, onların enerjisini daha bir artırdı. Coştukça coştular. Çocuklar yorulmaz diye bir söylem vardır ya, hakikaten yorulmadıklarını bu geziyle daha iyi anlamış oldum. 

harikalar sahili

      Bir çok hayvan heykelinin de bulunduğu park, Kerem’in dikkatini çok çekti. Kerem Hakan hayvanlara bayılıyor. Gerçek ya da heykel olmaları da fark etmiyor. 

harikalar sahili

    Aybike Esra bal kabağından yapılmış arabayı görünce Sindirella’yı hemen tanıdı. Külkedisi ile epey muhabbet ettikten sonra onun atlarını sürme görevini üstlendik. Bizden iyi binici mi olur? Dayan Sindirella, yetiştireceğiz seni baloya 🙂

harikalar sahili

    Ve Rapunzel. Her ne kadar saçlarını çok uzatamamış olsa da, tanıdığımız masal kahramanlarının arasında yer alıyor. Prensin onu kurtarmak için tüm görkemiyle gelişini hayran hayran seyrediyoruz. 

harikalar sahili

       Kahramanlar arasında bizim yerli kahramanlarımız da vardı. Bunlardan biri Nasrettin Hoca idi. Onu gördüğümüze sevindik. Hazır yanına gelmişken bir de fıkrasını söyledik. 

harikalar sahili

       Parkın kaydırakları da çok renkliydi. Mamutlar, dinozorlar her köşede bizi karşılıyorlardı. Kaydıraklardan kaymaya doyamadık 🙂

harikalar sahili

     Çocuklarımın ilgisini çekmeyen alanlardan biri, Taş Devri kahramanlarının bulunduğu yer oldu. Haklılar, bilmiyorlar çünkü. Ama ben biliyorum. Onları gördüğüme de çok memnun oldum. 90’larda çocuk olanlar parmak kaldırsın 🙂

harikalar sahili

     Bir yerli kahramanımız da Keloğlan ve anacığı. Utanarak söylüyorum ama çocuklarım bu kahramanı da tanımadı ve bu tamamen benim kabahatim. Onlara Keloğlan’ı tanıtabilirdim. Aklımın bir köşesine not ettim. 

harikalar sahili

      Pamuk Prenses ve Yedi Cüceleri eksik bulduk ve iki cüce daha eklemeye karar verdik. Artık 9 cüceler 🙂

harikalar sahili

       İşte benim favorim: Gargamel. Bir de kedisi olaydı iyiydi. Çocuklarım bu karakterleri de bilmiyorlardı ama dikkatlerini çekti. Sordular anlattım. Gargamel’in neden şirinleri yakalamak istediğini hala sorguluyorlar:) Çok sorgulamayın yavrularım, Montessori felsefesine uymuyor…

harikalar sahili

      Bu da sevimli eşek. O kadar sevimli ki kucaklamadan edemedik. 

harikalar sahili

      İşte parkın en keyifli anı. Denize karşı salıncakta sallanmak. Bundan güzel bir manzara olur mu? 

harikalar sahili

     Yolunuz Kocaeli’ne düşerse, Derince ilçesindeki bu parka gelmeyi ihmal etmeyin. Bol bol gezin, yorulunca bir kafeye oturup benim yerime de bir bardak çay için. Açık ve şekersiz olsun 🙂

 14,613 total views,  2 views today

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir