PORTAKAL SIKMA ETKİNLİĞİ

Malzemeler:

  • Portakal
  • Bıçak
  • Sıkma Aleti
  • Bardak
  • Tepsi
Yaş:
  • + 3 Yaş
Kazanımlar:
  • Günlük Yaşam Becerilerinin Gelişimi
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Fiziksel Gelişim (Büyük Kas Gelişimi)

      Portakal suyu, çoğu çocuğun severek içtiği sağlıklı bir içecektir. Bu içeceğin nasıl yapıldığı konusunda az çok bilgileri vardır. Ancak kendilerinin hazırladıkları meyve suyunu içmek, onlar için başlı başına bir başarıdır.

     Çocukların kendi kendilerine yetmelerini sağlamak, Montessori Ekolü’nün ana hedefidir. Bu nedenle çocuk, kendi ihtiyacı olan ve yapabileceği her tür eylemi kendi gerçekleştirmelidir. Bu özgüven ve kendine yetme ihtiyaçlarını giderme açısından önemlidir. Kendi işini kendi yapan çocuk, bağımsızlaşır ve özgür bir birey olur. Çocuklar için başlıca hedefimiz de bu olmalıdır.

     Bu etkinliğimizde, Kerem Hakan ile birlikte portakal sıkmaya karar verdik. Bir tepsinin içerisine gerekli malzemeleri koyduk. Nasıl portakal sıkacağını öncelikle anlattım. Sonra gösterdim ve ondan da aynı şekilde yapmasını istedim. Kol kasları kuvvetli olmadığı için biraz zorluk çekti ama denemekten vazgeçmedi. Asıl önemli olan da bu çabasıydı. Ardından sıkılan meyve suyunu bardağa dökme işlemini gerçekleştirdik. Burada sadece tarif ettim ve göstermedim. Sonuç tabii başarısız oldu. Göstermem gerekirdi. Ama sorun değil. Bizim için sonuç değil, süreç önemli. Yapılması gerektiği gibi yapmadığında, meyve suyunun bir kısmının dökülebileceğini öğrenmiş oldu. Dökülen meyve sularını temizledi. Bardağa denk gelen kısmı da afiyetle içti.

      Bu etkinlik, burada noktalanmayacak. Her seferinde denemeye devam edecek ve gittikçe daha iyi yapabilir hale gelecek. Her yapışında, başarabilmenin mutluluğunu yaşayacak. Bir gün tamamıyla portakal suyu sıkabilir hale geldiğinde ise doyum yaşayacak. Beklentimiz de tam olarak bu.

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir