EN TEMEL ETKİNLİK: KAĞIT YIRTMA

Malzemeler:

  • Bol Bol Kağıt
Yaş:
  • + 6 Ay
Kazanımlar:
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma

    İnce motor becerileri daha fazla geliştirecek bir etkinlik yoktur sanırım.  Ve kesinlikle eminim ki bu etkinlik çocukların genetiğine kayıtlı. Yoksa bütün çocuklarda kendiliğinden gerçekleşmesi ve aynı zevki vermesi mümkün olur mu? Kafamda bir sürü soru işareti olmasına karşın bunu laboratuvar ortamına taşımıyor ve kendi gözlemlerimle yetinerek genelleme yapmayı yeğliyorum. Evet her çocuk kağıt yırtmayı sever ve bu faydalı bir etkinliktir. Bol bol kağıt yırtarak bebeğinizin iyi vakit geçirmesini sağlayabilir, gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. 

     Amaaaaaaa…. Bu işin bir de şu boyutu vardır ki işte bu asap bozmada birebirdir. Çocuğunuzun verdiğiniz kağıtlar dışındaki diğer kağıtları da genellemesi ve yırtması. Hele ki bu bir kitapsa. Çocuklar genelleyerek öğrenme prensibine sahiptirler ve ayırt etme becerisini geliştirene kadar tüm kağıt ve türevlerini yırtma potansiyeline sahiptirler. O nedenle yırtmasına izin verdiğiniz şeylerin neler olduğuna dikkat etmenizde fayda var. Kitap ile kağıt arasındaki farkı ayırt etmesini sağlamaya çalışabilir ya da hiçbir şeyi yırtmama konusunda ısrarcı olabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış. Ancak şunu unutmamakta fayda var: Eninde sonunda o kitaplardan bazıları yırtılacak. Eğer kitap okuma sevgisi kazandırmak istiyorsanız bu kitaplar bantlı olmaya mahkum. Ya da hiç okunmayan ve ellenmeyen pırıl pırıl kitaplar raflarda kaderine terk edilebilir. Siz hangisini tercih edersiniz?

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir