EN TEMEL ETKİNLİK: KAĞIT YIRTMA

Malzemeler:

  • Bol Bol Kağıt
Yaş:
  • + 6 Ay
Kazanımlar:
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma

    İnce motor becerileri daha fazla geliştirecek bir etkinlik yoktur sanırım.  Ve kesinlikle eminim ki bu etkinlik çocukların genetiğine kayıtlı. Yoksa bütün çocuklarda kendiliğinden gerçekleşmesi ve aynı zevki vermesi mümkün olur mu? Kafamda bir sürü soru işareti olmasına karşın bunu laboratuvar ortamına taşımıyor ve kendi gözlemlerimle yetinerek genelleme yapmayı yeğliyorum. Evet her çocuk kağıt yırtmayı sever ve bu faydalı bir etkinliktir. Bol bol kağıt yırtarak bebeğinizin iyi vakit geçirmesini sağlayabilir, gelişimine katkıda bulunabilirsiniz. 

     Amaaaaaaa…. Bu işin bir de şu boyutu vardır ki işte bu asap bozmada birebirdir. Çocuğunuzun verdiğiniz kağıtlar dışındaki diğer kağıtları da genellemesi ve yırtması. Hele ki bu bir kitapsa. Çocuklar genelleyerek öğrenme prensibine sahiptirler ve ayırt etme becerisini geliştirene kadar tüm kağıt ve türevlerini yırtma potansiyeline sahiptirler. O nedenle yırtmasına izin verdiğiniz şeylerin neler olduğuna dikkat etmenizde fayda var. Kitap ile kağıt arasındaki farkı ayırt etmesini sağlamaya çalışabilir ya da hiçbir şeyi yırtmama konusunda ısrarcı olabilirsiniz. Tercih tamamen size kalmış. Ancak şunu unutmamakta fayda var: Eninde sonunda o kitaplardan bazıları yırtılacak. Eğer kitap okuma sevgisi kazandırmak istiyorsanız bu kitaplar bantlı olmaya mahkum. Ya da hiç okunmayan ve ellenmeyen pırıl pırıl kitaplar raflarda kaderine terk edilebilir. Siz hangisini tercih edersiniz?

2,560 total views, 3 views today

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir