MANDAL SÖKMECE

Malzemeler:

  • Mandal
  • Karton
Yaş:
  • + 1 Yaş
Kazanımlar:
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Dikkat ve Koordinasyon Gelişimi

     Çocuk dünyasında nedenini anlamadığım bir şey varsa o da mandallara olan düşkünlükleridir. Hatırladığım kadarı ile ben de mandallarla oynamayı çok severdim. Nedenini ise hiçbir şekilde hatırlamıyorum. Çocuklar, yan tarafta duran pahalı oyuncakları bırakıp da mandallarla oynadığında “Vardır bunda da bir hikmet” demekten başka bir şey gelmiyor aklıma. Aslına bakarsanız bu müthiş bir şey. Çocukların ufacık bir şeyden bile zevk aldığının, mutlu olması için paraya ihtiyacı olmadığının en güzel kanıtı. Benim çocuklarda mandallara çok düşkün olduğundan ara ara mandallı etkinlikler yaptırıyorum. Bayıla bayıla oynuyorlar. Bu etkinliğimizde bunlardan sadece biri. 

         Karton bir yüz maskesinin etrafına taktığım mandalları Kerem Hakan itina ile söküyor. Kolay bir iş zannetmeyin. Mandallar sert. Öyle çeker çekmez gelmiyorlar. Kuvvet uygulamak lazım. Benim  Temel Reis oğlumda kuvvetini kullanıyor ve hepsini söküyor yerlerinden. Sonra ne mi oluyor? Tabii ki tekrar yap diyor 🙂

Yaklaşık on kez yaptıktan sonra başka bir oyuna geçmeye ikna oluyor.

       Bu son derece basit ve ekonomik etkinlikle küçük kaslar gelişiyor, Dikkatini yoğunlaştırma becerisi artıyor ve el-göz koordinasyonu kurabiliyor. En önemlisi ise eğleniyor. 

label, , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir