RENKLERRR

Malzemeler:

  • Ana Renklerde Nesneler

Yaş:

  • +6 Ay

Kazanımlar:

  • Renk Bilgisi

  • Dil Gelişimi

  • Zihinsel Gelişim

 

 

    Genel olarak renk, hayvan, nesne tanıtımı etkinlikleri ile geçen bu aylarda, yine bir renk çalışması ile karşınızdayız. Bu kez aynı özelliğe sahip ancak farklı renklerde olan nesnelerle renk çalışması yaptık.

    Aynı özellikte ama farklı renkte dememin sebebi ise şu; Nesnelerin farklı özelliklere sahip olması karmaşaya neden olabilir. Çünkü bebek henüz nesneleri de tanıma aşamasında olduğu için belirttiğimiz rengi nesnenin ismi olarak algılayabilir. Bu nedenle renkler konusunda çalışırken aynı nesne olmasına özen göstermeniz avantaj sağlayacaktır. Bunun haricinde herhangi bir zamanda bir nesnenin rengini belirtmek istediğinizde de; hem rengini hem de nesnenin ismini belirtirseniz,  rengi ayırt etmesi içinde nesneyi tanıması için de faydalı olacaktır. Tabi bu durum belirli bir süreliğine geçerli. Nesnelere aşina olduktan sonra elmaya yeşil demeniz bebekte,  onun kendisinden değil de renginden bahsettiğiniz algısını zaten oluşacaktır.

      Bu etkinliğimizde biz oyun hamuru kutularını tercih ettik. Oyun hamurlarının kapaklarındaki renkleri vurguladık. İngilizcelerini de söylemeyi tercih edebilirsiniz. Bu tamamen sizin inisiyatifinizde bir durum. Ama Kerem Hakan sanırım tadına bakmayı,  renklerine bakmaktan daha çok sevdi. Bu durum bizi yıldırabilir mi? Tabii ki de hayır. Biz bilinçaltına işlemeye devam edeceğiz. Onu mümkün olduğu kadar çok kavramla muhatap edeceğiz. Bir gün elbet geri dönüt alınacaktır:) Siz yeter ki daha erken anlamaz diye boş vermeyin. Sabredin ve sürekli öğretin…

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir