DÖRT MEVSİM TOMBALA

     Mevsim Sonbahar. Mevsimler arasındaki farkları çalışmak ve mevsim özelliklerini pekiştirmek için harika bir zaman. Meraklı Minik dergisi de bize bu konuda hayli yardımcı oldu. Ekim ayı sayısındaki etkinliği sizlerle paylaşmak istedik. 

      Bu etkinliğin ismi Dört Mevsim Tombalası. Mantık olarak tombala oyununu anımsatıyor. Ancak kartlarımızda mevsimler ve bu mevsimlerin özelliklerini yansıtan 4 resim bulunmakta. Pullarımız da aynı resimlerden oluşuyor. Kutudan rastgele bir pul çekiyoruz ve pula ait mevsimi tahmin ederek kendi kartımıza ait olup olmadığını belirliyoruz. Pul hangi karta aitse, kart sahibi o pulu alıp aynı resmin üzerine yerleştiriyor. Karttaki resimlerin tamamını ilk tamamlayan kişi oyunu kazanıyor.

      3 Yaştan itibaren rahatlıkla oynanan bu oyunda; hem eşleştirme çalışması yapılıyor hem de mevsimsel özellikler daha kolay öğreniliyor. 2 kişi oynanacaksa ikişer kartla da oynanabilen bu oyun, 4 kişi de oynanabilir. Pullar görünmeyecek bir kutu ya da torbaya konulursa daha sağlıklı olur. Yoksa bizim ufaklık gibi arada bakarak kendi pullarını seçme ihtimalleri yüksek 🙂 

     Biz oyunu çok sevdik ve sizlerle de paylaşmak istedik. Umarım sizlerde beğenmişsinizdir. Dergiye ulaşma şansınız olmasa bile, kendiniz bu oyun materyalini oluşturarak çocuğunuzla oynayabilirsiniz. Güzel bir Sonbahar geçirmeniz dileğiyle…

 8,985 total views,  2 views today

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir