DUYULAR GELİŞİYOR

Malzemeler:

  • Evde Bulunan Çeşitli Nesneler
  • Oyun Hamuru
Yaş:
  • + 1 Yaş
Kazanımlar:
  • Dokunsal Duyunun Hassaslaştırılması
  • Eşleştirme Becerisi
  • Neden-Sonuç İlişkisinin Kurulması

     Çocuklar dokunmayı severler. Hissetmek onlar için öğrenmede görmek kadar önemlidir. Zaman geçtikçe eğitim sisteminin de etkisi ile dokunarak öğrenme yetimizi kaybetmeye başlarız. Görme ve işitme duyuları öğrenme için en çok kullanılan duyular haline gelir. Oysa ki dokunma, yaparak yaşayarak öğrenme en etkili öğrenme biçimidir. Çocukların mümkün olduğu kadar öğrenecekleri şeyi deneyimlemeleri ve dokunmaları, kalıcı öğrenme için sağlam bir temel oluşturur. Dokunmanın ve dokuyu hissetmenin önemini ise ancak dokunsal duyunun gelişimini destekleyerek kavratabiliriz.

    Bu etkinliğimizde oyun hamuruna yaptığımız şekil baskısı ile dokunsal duyumuzu geliştirmeyi hedefledik. Nesnelerin izlerini parmaklarımızla hissetme ve nesne ile eşleştirme yapma çalışmasında, aynı zamanda neden-sonuç ilişkisi de kurarak zihinsel gelişimi destekledik.

     Kerem Hakan ve Aybike Esra ilgi ile katıldılar çalışmaya ve defalarca deneyimlediler nesnelerin bıraktığı dokuyu hissetmeyi. Sizlerde evde bulunan çeşitli nesnelerle oyun hamuruna baskı yaptırabilir ve çocuğunuzun oyun hamuru üzerindeki girinti ve çıkıntıları hissetmesini sağlayabilirsiniz.

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir