SERBEST RESİM ETKİNLİĞİ

Malzemeler:

  • Boya
  • Üzerine Resim Çizilebilecek Herhangi Bir Şey

Yaş:

  • + 18 Ay

Kazanımlar:

  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Hayal Gücü ve Yaratıcılık
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Beceriler (Fiziksel Gelişim)
  • Duyuların Gelişimi
  • Görsel Algı

       Resim, bilinçaltı ve hayal dünyasına açılan kapılardan belki de en kolay girilenidir. Sözel ifade yeteneği kısıtlı olan çocuklar için ise başlı başına bir iletişim aracıdır.

       Çocuk, korkularını, sevinçlerini, öfkesini, heyecanını kısacası tüm duygularını ve düşüncelerini resim aracılığı ile anlatabilir. Aynı zamanda resim, öğrenilenlerin tekrar edilmesi amacı ile de kullanılabilir.

       Yaratıcılığı geliştirmesinin ve iletişim aracı olmasının dışında el-göz koordinasyonu, küçük kas gelişimi ve dikkatin güçlenmesi açısından da çok faydalı olan serbest resim etkinliği, görsel algıyı da geliştirir.

       Bu etkinliğimizde biz farklı bir materyal kullandık. Eskimiş olan stor perdemizi kestik ve harika bir resim kağıdı haline getirdik. Yere sererek yaptığımız bu resim etkinliğinde çok eğlendik. Hem de artık malzememizi değerlendirmiş olduk. Perdemizin boncuklarını ise farklı bir etkinlikte kullandık.

       Bazen çöpe giden eşyalarımızın çok faydalı birer etkinlik malzemesi olabileceğini unutuyoruz. Oysaki çocuklar için etkinlik ve oyun için neyin kullanıldığı ya da marka olup olmadığı hiç önemli değildir. Onlar işin eğlence kısmındadır. Hazır olan materyal çeşitleri kısıtlıyken, bu tür artık maddeler sınırsızdır ve yapabileceğiniz çok şey vardır. Bu nedenle bir eşya ya da artık maddeyi çöpe atmadan önce iki kere düşünmenizi tavsiye ederim. İyi eğlenceler.

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir