PARMAK UCUNDAKİ ŞEKİLLER

Malzemeler:

  • İrmik (ya da Kum)
  • Tepsi
  • Farklı Şekillerin Çizili Olduğu Kartlar

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • Dokunsal Duyunun Hassaslaştırılması
  • Kopyalama Becerisi
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Dikkat ve Konsantrasyonun Gelişimi

       Dokunsal duyuyu hassaslaştırma ve görsel bilgiyi bedenin hafızasına kaydetme konusunda harika bir etkinlik. Tepsiye dökeceğiniz irmik ve şekillerin çizili olduğu küçük kartonlar bu etkinliği yapmanız için yeterli. Şekilleri sadece görsel hafızasına değil , beden hafızasına da kaydetmesini ve çocuğun çok boyutlu bir şekilde bilgileri içselleştirmesini sağlıyor bu etkinliğimiz. Aynı zamanda parmağıyla yaptığı bu hareketler el-göz koordinasyonu ve dikkati de güçlendirmekte. Şeklin aynısını çizme çabası ise kopyalama yeteneğinin gelişimini sağlıyor.

     Küçük yaşlarda basit şekillerle başlanılarak, yaşın büyümesi ile birlikte şekiller karmaşıklaştırılabilir. Okuma-yazma dönemi geldiğinde ise harfler bu yöntemle çalışılarak daha kolay öğrenim gerçekleştirilebilir. Harflerin sadece görsel ya da işitsel öğreniminin yanı sıra, aynı zamanda dokunsal olarak da hafızaya kaydedilmesi öğrenmeyi güçlendirici faaliyetlerdendir. .

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir