KETÇAP İLE BAKIR PARLATMA ETKİNLİĞİ

Malzemeler:

  • Ketçap
  • Fırça
  • Bakır Cezve
Yaş:
  • + 3 Yaş
Kazanımlar:
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • Günlük Yaşam Becerileri

      Zamanım oldukça geri dönüşüm sayfalarına göz atarım. İnsanların, kullanılamayan malzemeleri nasıl şaheserlere dönüştürdüğüne şahit olurum. Onları takdir eder, kimi zaman ben de onlar gibi bir şeyler yapma çabasına girişirim. Onlar kadar maharetli değilim ama ben de var olan eşyalarımı kullanmayı severim. Gerekmedikçe eşyalarımı çöpe atmam, yenilerim. Çok sıkıldıysam ya da kullanmama gerek kalmadıysa da bir başkasına veririm.

      Geçen gün yine bu sayfalardan birine göz atarken bu etkinliği keşfettim. Baktım mutfağımda astığım cezvelere durumları vahim. “Tamam” dedim “deneyeceğim”. Evde ketçap bulundurmadığım için önce ketçap aldım. Bu deneyimi çocuklarla birlikte gerçekleştirmek istedim. Onların günlük yaşam becerilerinin gelişimi ve neden-sonuç ilişkisi kurabilmeleri adına harika bir fırsat olacaktı.

     Cezveyi öncelikle fırça yardımıyla ketçapladık. Ketçap hafif kurumaya yüz tutunca süngerin yumuşak tarafı ile yıkadık. Bakır yüzeyi çok hassasmış, bu nedenle sert bir şeyle ovalamamak gerekiyormuş. Cezve pırıl pırıl oldu (kızımın pırıl pırıl kavramı güneş olduğu için, ona göre yeterince parlak değildi 🙂 ) .

      Hem cezveyi eski şaşalı günlerine kavuşturarak geri dönüşüm yaptık, hem de ketçabın içerisinde bulunan asidin bakıra olan etkisini gözlemlemiş olduk. Çok keyifli bir deney oldu. Ketçapla yapılacak başka bir etkinlik biliyorsanız bizimle paylaşın. Yoksa ziyan olacak. Pırıl pırıl bir gün geçirmeniz dileğiyle…

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir