VAN KEDİ EVİ

        Benim için dünyanın en sevimli hayvanlarıdır kediler. Sanırım bu özelliğim çocuklarıma da geçmiş olacak ki; onlar da kedilere bayılırlar. Sıradan sokak kedilerine bile hayran hayran bakan biz, karşımızda Van kedilerini görünce kendimizden geçtik. Bu deneyimi de sizlerle paylaşmak istedik. 

        İş sebebi ile Van’a taşındığımız için artık Van’dayız. Van’ın nimetlerinden ve güzelliklerinden de sonuna kadar yararlanma konusunda kararlıyız. Van’ın en güzel şeyi ise bu sevimli yaratıklar. Geldiğimiz 3 ay da 3 kez ziyaret ettik Van Kedisi Evi’ni. 

     Van kedisinin azalan neslini korumak,  bilimsel çalışmalar yapmak, kedilerin genetik ve sağlık sorunlarını çözmek ve Van kedilerinin dünya çapında tanınmasını sağlayıp bölgenin sosyal ve ekonomik değerlerine katkıda bulunmak amacıyla Van Kedisi Araştırma Merkezi kurulmuş Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde. Van Kedisi Evi de zaten kampüs içerisinde. Ziyaret ücreti oldukça makul 2 TL. 

       Bu mekanın içerisinde; yeni doğan bölümü, doğum bölümü, erkek ve dişi kedilerin ayrı ayrı olmak üzere yemek yeme ve dinlenme bölümü, orta kısımda oyun oynama bölümü, her iki cinsin bahçe bölümü ve karantina bölümü mevcut. Sadece dişi kedilerin bölümüne mama alma karşılığında girip, onları sevebiliyorsunuz. Öyle yumuşacıklar ki…

       Van Kedileri, Van ikliminde yaşayabilen, suyu ve yüzmeyi çok seven bir kedi türü. Tüyleri yazın azalıyor ve kışın çoğalıyor. Bu soğuktan korunmalarını sağlıyor. En ayırt edici özellikleri yumuşacık kar beyaz tüyleri ve biri mavi diğeri kehribar rengi olan gözleri. Bazılarında her iki göz de aynı renk olabiliyor. Ama çoğunluk iki farklı göz rengi olanlarda. Oldukça zeki hayvanlar ve hareketliler. Kendilerini sevdirme konusunda da cömertler. Diğer kedi türlerine göre daha temiz oldukları söyleniyor. 

      Bu sevimli hayvanların nesli oldukça azalmış durumda ve bu nedenle korumaya alınmışlar. Kontrollü bir biçimde çoğaltılıyorlar. Yavruların hepsini kurumda beslemek mümkün olmadığı için, yavru kediler dileyen ziyaretçilere sahiplendiriliyor. Kendinize hakim olmazsanız, Kedi evi ziyaretinden en az bir yavru kedi ile eve dönebilirsiniz. Çünkü ayrılmak istemiyorsunuz. Çok ama çok sevimliler. 

      Van’a yolunuz düşerse, Kedi evini mutlaka ziyaret edin. Dönmeden önce bana da uğrayıp bir çayımı için. Sevgiler…

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir