ÇİÇEK BAHÇESİNDE RENK EŞLEŞTİRME

Malzemeler:

  • Yazı Tahtası ya da Kağıt
  • Renkli Kalemler

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • Kavram Bilgisi (Renkler)
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerinin Gelişimi
  • Eşleştirme Becerisi

        Mutfakta çayımı yudumlayıp, keyif yaparken gözüm yazı tahtasına takıldı. Hadi Kerem Hakan için bir etkinlik yapayım dedim. Aldım elime renkli tahta kalemlerini, çiçekler çizdim. Alt tarafa da renklerin yerlerini değiştirerek aynı çiçekleri çizdim. Az sonra Kerem geldi. Tahtadaki çiçekleri hemen fark etti ve kimin yaptığını sordu. Bu çiçek bahçesini onun için yaptığımı söyledim. Sonra da ne yapması gerektiğini anlattım. 

      Kerem’in yapacağı şey çok basitti. Aynı renk çiçekleri eşleştirerek, çizgiyle birleştirmek. Önce ilk çiçeği göstererek aynısının nerede olduğunu sordum. Hemen gösterdi. Rengini sordum söyledi. Ardından bir çizgiyle aynı olan bu iki çiçeği birleştirmesini istedim yaptı. İşi kaptı ve tekrar etmeme gerek kalmadan diğer çiçekleri kendisi birleştirdi. Arada ben de renklerini sordum. Bitirdiğinde hevesini alamamış olacak ki tekrar yapmak istedi. Çizgileri sildik, tekrar yaptı. Biz eğlenerek yaptık bu etkinliği. Eminim sizin çocuklarınız da sevecektir. Eğer yazı tahtanız yoksa, hiç sorun değil. Kağıt üzerinde yapın. Hem renkleri pekiştirsin hem de küçük kasları gelişsin 🙂

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir