TAŞITLARI GÖSTERME

Malzemeler:

  • Farklı Cinste Taşıtlar (Oyuncak) veya Taşıt Kartları
Yaş:
  • + 18 Ay
Kazanımlar:
  • Kavram Bilgisi (Dil Gelişimi)
  • Eşleştirme
  • Ayırt Etme

      Bugün konumuz taşıtlar.  Kerem Hakan erkek çocuklarının % 99’u gibi arabalarıyla oynamaya bayılıyor. Onları odadan odaya götürüyor, yan yana park ediyor. Üst üste koyuyor. Sıralayarak pide kuyruğuna sokuyor. Yapıyor da yapıyor. Gerçekten zevk aldığını gözlemlediğim için çok ellemiyorum o arabaları ile meşgulken. Hoş ellesem ne olur? Kazara bir arabasının yerini değiştirsem kıyamet kopuyor. 

      Ben de bu tür durumlarda ne yapıyorum? Araya etkinlik sokuşturuyorum. Usulca, çaktırmadan çaktırmadan sohbet ediyorum. Hazır hepsi yan yana park edilmişken ne nedir sorayım dedim bu videoda da. İngilizce karşılıklarını söylemeye çalışıyorum genellikle kavramların. Kulağı alışsın istiyorum. Tükrçe’lerini nasılsa öğrenir. Dört bir tarafımız Türkçe nasılsa. Kavramları tek başına İngilizce söylemek de biraz tarzanca olacağı için soru kalıbını da İngilizce kullanıyorum. Ne demek istediğimi anlıyor ve uygun taşıtı gösteriyor. Hiç de fena değil. 

     Bu arada evde sürekli İngilizce mi konuşuyorum? Keşke konuşabilsem ama maalesef o düzeyde bir dil bilgim yok. Ama bu hiç bir şey konuşmayacağız anlamına da gelmiyor. Demek istediğim, yeterli bir İngilizce düzeyiniz olmasa da eğer düzgün telaffuz edebiliyorsanız bildiğiniz cümle kalıplarını çocuğunuzla konuşurken kullanın. İleride çok faydasını göreceksiniz. Hiç bilmiyorum derseniz de aynı etkinliği Türkçe olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Önemli olan kavramı öğrenmek. Hangi dilde olursa olsun. 

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir