BABALAR GÜNÜ KARTI

Malzemeler:

  • Renkli Kartonlar
  • Yapıştırıcı
  • Kalem 
  • Makas
Yaş:
  • + 3 Yaş
Kazanımlar:
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Sanat Etkinlikleri
  • Yaratıcılık
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi

      Bizim evimizde özel günler mutlaka kutlanır. O gün kimin için özel ise mutlaka ufak da olsa bir şeyler yapılmaya çalışılır. Bu konuya eşim de ben de çok önem veriyoruz ve o gün o kişiyi mutlu etmek için çabalıyoruz. Bunu çocuklarımıza da aşılamaya çalışıyoruz.

    Birçok kişiye angarya ve gereksiz gelebilir özel gün kutlamaları. Kapitalist düzenin bir dayatması olarak algılanabilir. Ya da “Bir günün ne önemi var, önemli olan her gün mutlu etmek” denilebilir. Evet bence de her gün mutlu etmek önemli. Her günü huzurlu geçirmek asıl hedeflenmesi gereken. Ama yine de bu özel günlerde bireyler kendilerini daha bir özel hissetmek isterler. Bunu size yansıtmıyor olsalar bile bir beklentileri mutlaka olur. O gün rica ettiği halde getirmeyi unuttuğunuz bir bardak su, onu diğer günlerden daha çok üzer. Sevgi dolu bir öpücük onu sıradan bir güne göre daha mutlu eder. Kişiler her ne olursa olsun değer verildiklerini hissettiklerinde mutlu olurlar. 

      İşte ben de özel günleri, bu mutluluk anını yaşayabilmek ve yaşatabilmek adına fırsat günleri olarak görüyorum. Eşinize özel bir sofra kurmak isteyebilirsiniz ama yoğunluktan dolayı hep ertelersiniz. Ya da o çok beğendiği tişörtü alıp hediye etmek isteyebilir ama bir türlü mağazaya gidemeyebilirsiniz. Özel günler bunun için biçilmiş kaftandır. Size itici güç oluştururlar ve bir şekilde ertelediğiniz işleri yapmanıza fırsat sağlarlar. 

     Mutluluğu elde etmek aslında hiç de zor değil. Birbirinize değer verin, karşınızdakini önemsediğinizi belli edin yeter. Bunu diğer günlerde de yapın ama özel günlerde mutlaka yapın. O günleri beklemek siz de heyecan yaratsın. 

      Gelelim etkinliğimize. Babalar günü için çocuklarla birlikte eşime kart hazırlıyoruz.  Kendimizden bir şeyler katmak için de el izlerini kullanmaya karar verdik. Öncelikle kartonu ikiye katladık ve her iki kuzumun da el izini kartona çizdik. Sonra çizdiğimiz yerden kartonu iki kat halince dikkatlice kestik. Açtığımızda ortada bir kalp şekli oluştu. Burada dikkat etmeniz gereken tek şey; baş ve işaret parmak mutlaka kartonun katlama yerine temas etmeli. Sonrasında farklı renk kartonla bir zemin oluşturduk ve iki kat halindeki kartonumuzu açarak bu zemine yapıştırdık. Kırmızı renkli kartondan iki adet kalp kestik ve el izlerinin ortasına yapıştırdık. İki el izinin arasına da notumuzu yazdık.

     Siz de bu basit ve ekonomik kartı hazırlayabilir ve çocuğunuzun babasını mutlu edebilirsiniz 🙂 Bizimki çok mutlu oldu…

label, , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir