KIZIMLA MANTI YAPTIK

      Geleneksel bir Türk ailesi olmanın en önemli gereklerinden biri mantı yapmak ve bu beceriyi erken yaşta çocuklarına aktarmaktır 🙂 Nesilden nesile geçen bu beceriyi artık benim de alt devrelere öğretme vaktim gelmişti. Biz de ne yaptık? Anneanneyle birlikte kolları sıvadık ve hem mantı yaptık hem de kültürümüzü kuzulara aktardık. Her ne kadar eline geçirdikleri hamurları mundarlık müessesine kazandırma durumları olsa da; yılmadık ve başardık.

      Şaka bir yana, ne kadar kariyer yaparsak yapalım, ne kadar işlerimiz yoğun olursa olsun arada şöyle bir mantı kokusu gelir burnumuza ve bir can çekmesiyle birlikte kendimizi mutfakta buluruz. Çoğu zaman hazır mantılara elimiz gitse de, gözümüz hep ev mantısındadır. Bu nedenle çocuklara mantı yapmayı öğretmenin elzem olduğunu düşünmekteyim. Onlar da bir gün büyüyecekler, canları mantı çekecek ve kolları sıvayıp mantı yapacaklar. 

     Aslına bakılırsa; bu etkinlik günlük yaşam becerisinin gelişiminin yanı sıra ince motor becerileri de geliştirmekte. Bu nedenle çocuklar için güzel bir etkinlik de olmakta. Hem size yardım ederler hem de minik parmakları geliştirirler fena mı?

     Yerinizde olsam yarının menüsünü mantıdan yana kullanırım. Arefe gününe yakışır bir iftar yapmış olursunuz. Hem de evde canları sıkılan çocuklarınız için harika bir etkinlik olur. Afiyetler olsun…

label, ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir