RAHMİ KOÇ MÜZESİ GEZİSİ

     Merhabalar, 

Bugün sizlerle gezmekten son derece keyif aldığımız bir müzeyi tanıtmak istiyorum, Rahmi Koç Müzesi’ni. Haliç kenarında kurulan bu müze, sanki bir koleksiyoncunun dev bir deposu gibi. Çocukların olduğu kadar büyüklerin de ilgisini çeken, sizi uzak geçmişlere götüren, tarihe şöyle bir göz gezdirten büyülü bir yer. İlk olarak 1994’te ziyarete açılan Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy’de bulunmakta. Oldukça geniş bir alana sahip olan müze (27 bin metrekare), üç ana bölümden oluşuyor. Lengerhane Binası, Hasköy Tersanesi, Açık Hava Sergileme Alanı.

     Bizim gezmekten en çok hoşlandığımız kısım Lengerhane Binası oldu. Havanın o gün çok zoğuk olması sebebi ile Açık Hava Sergileme Alanında çok uzun vakit geçiremedik. Hasköy Tersanesi’ndeki klasik otomobiller ve demiryolu ulaşım araçları da epey dikkatimizi çekti. 

rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi

Müzede bir çok etkinlik de gerçekleşmekte. Bunlardan biri; Nostaljik Demiryolu Seferi. Haftasonları, Haliç kıyısında bulunan demiryolu üzerinde işleyen nostaljik bir tren ile Haliç boyunca kısa bir gezi yapmanız mümkün. 45 kişi kapasiteli bu tren seferine katılmak tamamen ücretsiz. 

rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi

En merak ettiğim kısımlardan biri denizaltı idi. Ancak maalesef belirli bir yaş limiti (6) olduğu için çocuklarla birlikte ziyaret etmem mümkün olmadı. Başka bahara kaldı.  Uluçalireis Denizaltı, 1944 yılında Portsmouth Tersanesi’nde TENCH sınıfı USS THORNBACK (SS-418) adıyla 93 m uzunluğunda 2,400 ton olarak inşa edilmiş. 1946’da aktif görevden alınıp yedek filoya katılana kadar, İkinci Dünya Savaşı süresince Japonya’ya karşı görev almıştır. 1950’lerin başında en üst Guppy tadilatı görerek 1953’te tekrar hizmete gitmiş. USS THORNBACK, 2 Temmuz 1971’de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na katılmış ve ona TCG Uluçalireis adı ve S-338 borda numarası verilmiş. Müze’ye 2001 yılında devredilmesinden önce 30 yıl kadar Türkiye Cumhuriyeti’ne değerli hizmetlerde bulunmuş. Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından süreli olarak verilmiş. Denizaltı rehber eşliğinde gezilebilmekte.

rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi

      Diğer bir etkinlik alanı ise; Fenerbahçe Vapuru. Eşi Dolmabahçe Vapuruyla ile birlikte 1952’de İskoçya Glasgow’da William Denny & Brothers Dumbarton tezgahlarında inşa edilmiş. Şirket-i Hayriye’de 14 Mayıs 1953 tarihinde hizmete girmiş. Uzun yıllar Sirkeci-Adalar-Yalova-Çınarcık arasında sefer yapan vapur, 22 Aralık 2008 tarihinde Veda Turu isimli son seferini gerçekleştirmiş. Şuan müzede geçici sergilere ve müze eğitim çalışmalarına ev sahipliği yapmakta. İçerisindeki nostaljik kafesinde de keyifli anlar yaşamanıza olanak tanımakta. Ayrıca bu vapurda çocuklara özel doğum günü organizasyonları da gerçekleşmekte.

rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi

      Müze Pazartesi günleri dışında her gün ziyarete açıktır.

Salı – Cuma Günleri
09:30 – 17:00

Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri
09:30-18:00 (1 Ekim – 31 Mart)
09:30-19:00 (1 Nisan – 30 Eylül)

31 Aralık, 1 Ocak, Dini bayramların arife ve 1. günleri kapalı.

rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi

Ücretler

Giriş  
Yetişkin: 18 tl.
Yetişkin Grup: 16 tl (10 kişinin üzerinde).
Öğrenci:  7 tl.
Öğrenci Grup: 5 tl (10 kişinin üzerinde).

Denizaltı  
Yetişkin: 9 tl.
Öğrenci:  6 tl.

Keşif Küresi
Yetişkin: 3 tl.
Öğrenci: 3 tl.

Tekne Turları (hava koşullarına bağlı olarak) 
Yetişkin: 9 tl.
Öğrenci:  6 tl.

Müzekart+ Avantajı
Müzekart+ sahiplerine bilet fiyatı üzerinden %20 indirim uygulanmaktadır.

rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi

 

Ulaşım
Ücretsiz ve 110 araç kapasiteli otopark bulunmakta.

İETT Otobüs Hatları
Kırmızı Minare Durağı
47  Eminönü – Yeşilpınar, 47E Eminönü – Binevler,  47Ç Eminönü – Güzeltepe,  47N Eminönü – Nur Sitesi,  54HT Hasköy – Taksim – Mecidiyeköy,  54HŞ Hasköy – Şişli – Taksim,  36T  Taksim – Cebeci

rahmi koç müzesirahmi koç müzesi

Minibüs
Şişhane – Alibeyköy Hattı

Metrobüs
Halıcıoğlu Durağı

Denizyolu
Şehir Hatları Vapurları
Üsküdar – Eyüp Hattı 

rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi

     Biz bu müzeyi hem çok sevdik, hem de çok etkilendik. Atatürk bölümü, klasik arabalar bölümü, Raylı sistem araçları, Eski makineler, Eski eşyalar, eski oyuncak bölümleri, şapka koleksiyonları, bebek arabası ve bisiklet koleksiyonları, motor sistemleri, çocuk keşif alanları, gemiler, tersaneler, uçaklar gibi pek çok koleksiyona ev sahipliği yapan bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi rahmi koç müzesi

 

 5,235 total views,  4 views today

label, , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir