TUVALET EĞİTİMİNDE BAŞUCU BİR KİTAP: TEO’NUN KAKA KİTABI

     Tuvalet eğitimi çoğu ebeveyn için bir kabustur. Her ebeveyn (özellikle ilk çocuklarının tuvalet eğitimi döneminde) ne yapması gerektiğini tam olarak bilemediği için bir tedirginlik yaşar. Üstelik bu tedirginlik çevresinde onu yönlendirebilecek aile büyükleri olmasına rağmen devam edebilir.

     Günümüz ebeveynleri; çok araştıran, çok sorgulayan ve her şeyin en iyisinin olmasını isteyen, hata yapmaktan korkan bilinçli anne babalardan oluşmaktadır. Bu nedenle bir çok kaynak okur, mukayese eder, kendilerine en uygun yolu çizerek harekete geçerler. Çevrelerinden bilgi almayı da ihmal etmezler etmesine de, modern ebeveynlerimiz geçmiş dönem yöntemlerini bazen demode ve hatalı olarak da değerlendirebilirler. Çok da haksız sayılmazlar aslında. Geçmiş dönemde çocuk yetiştirmede ve eğitmede kullanılan çoğu yöntem, çocukların psikolojisi ve sonuçları konusunda çok düşünülmemiş; daha çok o an o durumu en kısa sürede nasıl çözerim’e odaklanan pragmatik yöntemlerdir. Bu yöntemler bazen çok sıkıntı yaratmasa da bazen çocukların gelecekteki yetişkin yaşamlarına ciddi zararlar verebilmektedir.

      Siz de tuvalet eğitimi konusunda tedirgin misiniz? Nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Çocuğunuzu tuvalet eğitimine hazırlamak için bir yol mu arıyorsunuz? Bu kitap tam size göre. Bir psikolojik danışman ve anne olarak Madalyon Psikiyatri Merkezi’nin refakatinde titizlikle hazırlanan ve Bilgi Yayınevi tarafından biz ebeveynlere ulaştırılan bu kitabı, kesinlikle çok faydalı buldum ve beğendim. Uzman ellerden çıktığı için de içim rahat.

      Kitabın ilk bölümü bir hikayeden oluşmakta. Hikayeler tuvalet eğitimine hazırlık sürecinin bana göre en önemli sürecini oluşturuyor. Çünkü psikolojik olarak hazır olmayan bir çocuğa tuvalet eğitimi veremezsiniz. Önce çocuğunuzu hazırlamalısınız. Kitapta, Teo’nun tuvalet eğitimi sürecini konu alan hikayeyi çocuklarınızla zevkle okuyor ve onu tuvalet eğitimi sürecine hazırlıyorsunuz. Hikaye çok eğlenceli ve akıcı bir dille işlenmiş. Karakterler çok sevimli. Kısa olması da küçük yaşlarda olan çocuğunuzun sıkılmasını engelliyor.

     İkinci bölümde ise ebeveynler için; bu süreçte kullanacakları çok önemli ve gerekli bilgiler mevcut. Tuvalet eğitimine başlanması gereken dönem, belirtiler, dikkat edilmesi gerekenler, yapılması ve yapılmaması gerekenler kısa ve net bir biçimde aktarılmış . Size kalan sadece okumak ve uygulamak.

     Siz de çocuğunuzla tuvalet eğitimine başlamayı düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka edinin derim. Başka kitaba ihtiyaç duymayacaksınız. Üstelik Teo’nun maceraları bununla da bitmiyor. Bir çok konuda gereksinim duyduğunuz bilgiler ve hikayeler Teo Serisinin diğer kitaplarında mevcut. Sizlerle gelecek dönemlerde bu kitaplardan da bahsedeceğim. Kitapları görmek ve edinmek için buraya tıklayabilirsiniz. Bu süreçte hepinize kolaylıklar dileriz.

label, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir