TAŞ EVLERLE KÖY YAPIMI

Malzemeler:

 • Farklı Boyutlarda Yassı taşlar
 • Akrilik Boya
 • Fırça
 • Vernik
 • Yeşil Oyun Hamuru
 • Kutu Kapağı
 • Farklı Boyutlarda Küçük Kutular
 • Bir Parça Mavi Poşet

Yaş:

 • +3 Yaş

Kazanımlar:

 • Yaratıcılık ve Estetik Algısı (Sanat Etkinliği)
 • El-Göz Koordinasyonu
 • İnce Motor Becerilerin Gelişimi

           Şipşirin bir köy düşünün. Yeşilliler ve ağaçlar içerisinde. Bazı evleri yokuşta gökyüzüne uzanırken, bazıları düzlükte. Bazıları birbirini kucaklarcasına yakın evlerin, bazıları bağımsızlığını ilan etmişçesine daha ayrık daha bireysel… Bir köy düşünün; insanları birbirine saygılı ve sevgi dolu. Herkes işinde gücünde, üretmenin derdinde. Çocukların güvenle sokaklarında oyunlar oynadığı,neşeli çığlıklarının kuş cıvıltılarına karıştığı… Bir köy düşünün, insanlığın yaşandığı…

        Biz düşündük taşındık; artık böyle köylerin var olamadığını, olsa da bir şekilde tahrip edildiği idrakine vardık ve kendi köyümüzü kendimiz yapmaya karar verdik. Malzemelerimizi toparladık evde olduğu kadarıyla. Sahilden topladığımız taşlarla evlerimizi yapmaya karar verdik. Daha muntazam bir görünüşü olsun diye tüm evleri beyaz yapalım dedik. Bodrum’un bir köyüymüş mesela bu köy 🙂 

       Taşlarımızı öncelikle iki kat beyaz akrilik boya ile boyadık. Daha sonra kırmızı boyamızla çatılarını yaptık. Onlarda kuruduktan sonra siyah akrilik boya ile detayları çizdik. Bu kısımda birazcık el atmış olabilirim :)) Kuruma işleminden sonra sıra geldi verniklemeye. Ben pratik olması açısından sprey vernik tercih ediyorum. Siz sürülebilirlerden de tercih edebilirsiniz. 

     Evler tamam sıra arazide. Çok ayrıntılı bir şey yapmayalım dedik. Uğraşmak için yeterince vaktimiz yoktu zira. Bir kuru kapağını taban olarak kullandık. Bir kaç ufak tefek kutuyu da irili ufaklı yerleştirdik kapağın üstüne ve silikon ile sabitledik. Oyun hamuru ile tüm yüzeyi kapladık. Evleri koyacağımız alanları daha kalın yaptık. Ardından evlerimizi ve ağaçlarımızı gelişi güzel yerleştirdik. Öndeki alana mavi poşetle küçük bir havuz yapıp, etrafına da küçük taşlarla duvarını yaptık. İşte bu kadar. O çoook uzaktaki köy artık yanı başımızda. 

       Güzel ülkemdeki tüm köylerin hayallerimizdeki gibi olması dileğiyle…

label, ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir