ŞEFFAF SABUN YAPIMI

Malzemeler:

  • Şeffaf Sabun Bazı
  • Vanilya Esansı
  • Çeşitli Boncuklar ve Süs malzemeleri
  • Renklendirici
  • Silikon Kalıp
  • Sprey Kolonya

Yaş: 

  • + 4 Yaş

Kazanımlar:

  • Deney ve Gözlem Becerisi
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • Yaratıcılık

        Bugün deney günü. Biz de bu deney gününde sabun yapmaya karar verdik. Sevimli figürlerle şeffaf sabunlar yapacağız. Bu etkinliği yapabilmeniz için malzemeleri önceden tedarik etmeniz gerekiyor. Yani evde bulunan malzemelerle yapmanız pek mümkün değil. Bir çok hobi sitesinde hatta pasta malzemeleri satan sitelerde bile bu malzemeleri bulabilirsiniz. 

      Eğer elinizde malzemeler mevcutsa haydi başlayalım. Şeffaf sabun bazımızı küçük parçalara ayırarak bir kaseye koyuyoruz (erimesi hızlı olsun diye). Ardından benmari usulü eritiyoruz. Eğer mikrodalga fırınınız varsa 30 saniye gibi bir sürede eritebilirsiniz. Benim olmadığı için benmari usulünü tercih ettim. 

       Eritme işlemi bittikten sonra silikon kalıplara biraz kolonya sıkıyoruz ki hava kabarcıkları oluşmasın. ardından kalıplara paylaştırıyoruz erimiz olan sabun bazını. içerisine istediğimiz süs malzemesini veya boyayı ekliyoruz. Şeffaf olduğu için içerisinde görünecekler ve şık bir görüntü oluşacak. Son olarak üstlerine biraz daha kolonya sıkıyoruz. 1-2 saat kurumaya bırakıyoruz. 

     Sabunlarımız sertleştikten sonra kalıplarından çıkarıyoruz. Dilerseniz sevimli bir süs sepetine koyarak banyonuza yerleştirebilirsiniz. Yapılışı oldukça basit olan bu etkinlikte dikkat etmeniz gereken nokta ise sıcak sabun bazına çocuklarınızı yaklaştırmamanız. Küçük çocukların bu etkinliği yaparken yanlarında refakatçi bir yetişkinin olması mutlaka gerekli. Bunun dışında keyifli bir etkinlik. Umarım sizlerde etkinliğimizi beğenmişsinizdir. Sevgiler…

       

 22,152 total views,  6 views today

label, ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.