KIRMIZI-MAVİ ÇUBUKLAR İLE RAKAMLARI MİKTAR OLARAK TANIMA

    Kırmızı-mavi çubuklar en sevdiğim Montessori materyallerinden biridir. Genel anlamda Kızmızı-Mavi çubukların 4 amacı bulunmaktadır. Bunlar:

  • 1’den 10’a kadar miktarları öğrenmek,
  • Rakam ile miktar arasında bağlantı kurmak,
  • Sayıların birer birer büyüdüğünü fark etmek,
  • Sayıların sırasını hafızasında yerleştirmektir.

      Kırmızı mavi sayı çubuklarımızla  tanışma vaktimiz geldi. Rakamları şekil olarak öğrenmiştik. Şimdi de ne kadar miktarı temsil ettiğini somut biçimde öğrenme zamanı geldi. Bu etkinliğimizde öncelikle çubukları tanıma ve hangi rakamı temsil ettiğini öğrenme etkinliği gerçekleştiriyoruz. Sıralama konusunda da deneme çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Sonrasında rakam kartları ile eşleştirme, 10 sayısına tamamlama, basit toplama işlemleri yapma gibi etkinlikler için de kırmızı-mavi çubuklarımızı kullanıyor olacağız.

    Kırmızı-mavi çubukların her bir çubuğu bir rakamı temsil ediyor. Bu çalışmaya başlarken önce sadece kırmızı mavi çubukları sıralayarak başlıyoruz.  Kırmızı tarafları hep aynı yöne gelecek şekilde çubuklarımızı halı üzerinde büyükten küçüğe (kıyaslama yöntemi ile )sıralıyoruz. Öncelikle ilk üç çubuğu tanıtıyoruz. 1,2, 3 diye tanıttığımız çubukları, sonrasında çocuğun tanıtmasını istiyoruz. Bu aşamadan sonra; çocuğun devam etmek isteyip istemediğini sorarak, kabul etmesi halinde ikinci aşamaya geçiyoruz. . Eğer ilk üç çubukta bir sorun yoksa, rahatlıkla gösterebiliyor ve adlandırabiliyor ise diğer üç çubuğa geçilebilir ve böylelikle 4,5,6 çubuklarının sunumları da aynı şekilde yapılarak çalışmaya devam edilir. Tüm çubuklar bittikten sonra ve iyice öğrenildikten sonra kartlarla eşleştirme çalışmasına geçilmelidir.

      Bu çalışma sonrasında kırmızı mavi çubuklarla kombinasyon çalışmalarına geçilebilir. O kombinasyon çalışmalarından biride rakamların kronolojik sıralaması çalışmasıdır. Kırmızı -mavi çubuklarda tek sayılar kırmızı ile biter çift sayılar mavi ile biter buda çocukta zamanla muhakkak bir farkındalık yaratacak ince bir detaydır. Sıralama çalışması sırasında bir mavi, bir kırmızı ile sonlanma mutlaka dikkatini çekecektir. Bu da tek- çift sayıları öğrenme konusunda bir ön hazırlık niteliğindedir.

    Montessori matematik eğitim araçlarından olan kırmızı-mavi çubukları Aybike Esra çok sevdi. Evde kendi oluşturduğumuz bu materyal ile daha çok şey yapacağız. Takipte kalın 🙂

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

One Comment

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir