TARİH ÖNCESİ ÇAĞLAR: ATEŞİN ETRAFINDA

   Çocuklarımıza genellikle şimdiki zamana ait olan hikayeler okuruz, anlatırız. Bu hikayelerden pek azı geçmiş bir zamana aittir ve genellikle masalları oluşturur. Ancak tarih öncesi dönemleri anlatan hemen hemen hiç çocuk kitabı yoktur.

    İşte tüm bu nedenlerle bu kitap benim için çok değerli. Tarih öncesi döneme ait pek az şeyi bilmemize karşın; bu bilgileri öğrenme yaşımız neredeyse ergenlik dönemine denk gelmektedir. Oysa zaman kavramını öğrenmenin en eğlenceli yollarından biri; tarih öncesi dönemden başlayarak, bugüne kadar geçen milyonlarca yılda nelerin değiştiğini ve insan yaşamının ne kadar farklılaştığını anlatan hikayeler dinlemektir.

     İlk insanlar neler yerdi, nerelerde yaşarlardı, ne giyerlerdi, nasıl konuşurlardı? Tüm bunlar hakkında net bilgiler olmamasına karşın, varsayımlar oldukça fazladır. Biz bu varsayımlara dayanarak o insanları hayal eder ve şimdiki zamanla kıyaslayarak ne kadar zor şartlarda yaşadıklarını keşfederiz. Bu dönem ile ilgili çocukların okuduğu kitaplarda, aslında aynı etkiyi yaratır. Geçmişle şimdiyi kıyaslamak ve şimdinin kıymetini bilmek. Çocuklarımıza kazandırmaya çalıştırdığımız şeylerden biri değil midir zaten elindekinin kıymetini bilmek?

     Tarih öncesi hikayeler; hem günümüz koşullarının kıymetini bilmek, hem zaman kavramının farkında olmak, hem o dönemlerle ilgili bilgi sahibi olmak, hem de hayal gücünü aktive etmek açısından çok boyutlu yarar sağlamaktadır. Çocuklar hiç görmedikleri bir yaşamın hikayesini dinlerken, o dönemi hayal etmeye çalışacaklar ve zihinlerinde yeni imgeler oluşturacaklar.

      Can Çocuk Yayınları’dan çıkan Ateşin Etrafında kitabı; bir kabilenin olumsuz hava koşulları sebebi ile göç etmesini, yolculuk sırasında yaşadıkları zorlukları, kabilenin yaşam tarzı ve geleneklerini, avlanma sürecini ve hikayelerin önemini anlatan çok sevimli bir kitap. 6 yaş ve üstü çocuklar için kaleme alınan kitapta; tarih öncesi dönem hakkında bir çok bilgi hikaye arasına serpiştirilmiş. Çocuklar sıkılmadan bir solukta okuyabiliyorlar. Kitaptaki resimlemelerde kaliteli ve orijinal.

    Kitap hakkında detaylı bilgi edinmek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. Keyifli ve bol maceralı okumalar dileriz…

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir