ÇOCUKLARIN KAR KEYFİ

     Çocuklar kar yağdığı için neden bu kadar mutlu olurlar? Kar neden ruh halinde bir değişim yaratır? Bu soruları hiç merak ettiniz mi?

     Alışık olunan çevrenin nadir olarak değişmesi, insanların adrenalin salgılayarak mutlu olmalarını sağlamaktadır. Bu nedenle karın nadir olarak yağdığı yerler insanları, özellikle çocukları mutlu eder. Karla oynanan oyunlar ve kar etkinlikleri de bu mutluluğa mutluluk katar. Özellikle ülkenin batısında yer alan şehirlerde, kar ayrı bir öneme sahiptir. Kara alışkın olan bölgelere göre, kar  yağdığında bayram eder, çoluk çocuk sokaklara dökülürüz.

     Karın, ayrıca görüntü olarak da ruhumuza iyi gelen yönleri var. Beyazın dinginlik verici etkisi, tüm yaşamı bir battaniye gibi örten o temiz ışıltı her daim içimizi ferahlatır. Böyle bir manzara karşısında kim kayıtsız kalabilir? Her ne kadar İstanbul trafiğini felç etse de, çocuklarımın mutlu olduğu için, karı seviyorum.

       Çocuklar bu kış kara doydu. Biz de geçtiğimiz günlerde etkisini yoğun şekilde hissettiren karın tadını çıkardık. Önce kardan adam yapma hevesiyle başlayan macera sonuca ulaşamayınca, çocuklar kartopu oynamaya karar verdiler. Kar maalesef kardan adam yapmak için uygun değildi. Neyse, bir dahaki kara inşallah. Kartopunda ise hedef bendim. Gözümü açtırmadılar. Yarım saatin sonunda annelik güdüsüyle zorla içeri soktum kuzucuklarımı.

    Aybike’ye kar yağdığında neden mutlu olduğunu sorduğumda bana, “Çünkü karla daha önce hiç oynamadım” yanıtı oldu. Evet, başımıza gelen nadir güzel olaylar, sıklıkla karşılaşmadığımız durumlar; bizi mutlu ediyor. Karı seviyoruz. Sıkı giyindiğimizde karın bizi hasta etmeyeceğini de biliyoruz. Siz de çocuklarınızı bu zevkten mahrum bırakmayın ve karın tadını doyasıya çıkarın. Mutlu bir kış geçirmeniz dileğiyle…

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir