ÜÇGENDEN KARE OLUŞTURMA

    Serbest oyunları severim. Çocuğun; yaratıcılığının gelişmesinde, zeka gelişiminde, problem çözme becerilerinde çok işe yaradığını düşünürüm. Bu nedenle yaptığımız etkinliklerin yanında, serbest etkinliğe de yer veririm. Bu serbest etkinlik zamanlarının kendim için de üç faydası olduğunu belirledim. Birincisi; çocukların ikisiyle aynı anda yapamadığım etkinlikleri, birisi ile etkinlik yaparken diğerinin serbest etkinlik yapması işimi kolaylaştırıyor. İkincisi; sürekli aktif olmak zorunda kalmadığım için yanlarında oturuyor olsam da nefes alma fırsatı bulabiliyorum. Üçüncüsü de; onları serbest zamanda gözlemleyerek, nelere ilgilerinin ve eğilimlerinin olduğunu tespit edebiliyorum.

    Aybike Esra ile sayılarla ilgili bir etkinlik yapıyoruz. Materyal bir tane olduğu için sıra ile yapmak zorundalar. Kerem’in oyalanması için tangram setlerini verdim. Kerem Hakan tangram oynarken bana seslendi “Anne bak kare yaptım “. Şaşırdım. Aynı zamanda da çok mutlu oldum. Bunu yapmayı ben öğretmemiştim. Şekilleri biliyordu ama iki üçgeni bir araya getirince kare oluşacağını bilmiyordu. Oynarken kendi kendine keşfetmişti.  Bunu da benimle paylaşma ihtiyacı duymuştu.  Hemen aldım elime telefonu videosunu çekmeye çalıştım. Etkinliği kendi oluşturdu kuzucum. Bana da aktarmak kaldı. Bir kez daha anladım ki serbest etkinlik candır 🙂

 17,798 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir