MAKARADAN KULELER

Malzemeler:

  • Bol Miktarda Makara

Yaş:

  • + 1 Yaş

Kazanımlar:

  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Denge

 

      Değişik materyal, oyuncak arayışına girerken bazen gözümüzün önündeki şeyleri es geçebiliyoruz. Oysa ki bu es geçtiklerimiz şeyler bazen çocukların saatlerce oynayacak kadar dikkatlerini çeken bir mucizeye dönüşebiliyor. Elinizde bol miktarda makara ve bir köşede öylece duruyorlarsa, ziyan oluyorlar demektir. Verin çocuklara oynasınlar. 

       Lise yıllarında nakış kursuna gitmişliğim vardır ve yazlarımı nakış yaparak geçirmişimdir. Makina nakışı konusunda ne kadar iyiyim bilemem ama yapacağım modelin en zorunu seçme konusunda iddialı olduğum su götürmez. Onlarca nakış kitabını kurcalar ve içlerinde en zor ve meşakkatli olan hangisi ise onu seçerdim. Öyleki yaptığım nevresim takımı 26, mutfak takımı ise 32 renkten oluşmaktaydı. Her kasnakta bu renklerin hepsini kullanmak durumunda kalıyordum.  Bu da her kasnakta omakinadaki o ip yolundan ipi geçirmek ve en son olarak iğne deliğine takmak anlamına geliyordu. Bunu kendime neden yapıyordum bilmiyorum ama içimde bir yerde mazoşist olduğumu seziyordum. Velhasıl kelam muftak takımımda nevresim takımımda bitti. Sandıkta çürümeye bırakıldı. Tıpkı onları yapmak için harcadığım iki koca yaz gibi. O zamanlar hevesti, vakit geçirmeydi derken o günlerden bu günlere kalan en önemli hazine; nakışlarımdan kalan ipliklerdi. Rengarenk tonlardan oluşan bu hazine, dikiş dikmek içinde renk tonu bulmada bana epey fayda sağlıyordu. Bir gün yine elime geçtiler ve dedim ki neden bununla çocuklar da oynamasın ki?

makara ile oyunlar

    Bu etkinliğimizde makarakalardan kule oluşturma oyunu oynadık. Kerem Hakan önce kule yapmanın mantığını kavramada zorluk çekse de; kısa sürede alıştı. Bu etkinlikle ince motor beceriler, el-göz koordinasyonu ve dikkat gelişirken; farklı renklerin tonlarıyla karşılaşması da görsel algısını olumlu yönde etkiledi. Zaten bir sonraki çalışmamızda yapmayı düşündüğümüz çalışma da renkler üzerine. 

    Çocukların oldukça dikkatini çeken ve oynayarak saatlarini geçirecekleri bu etkinliği denemenizi öneririm.

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir