MIKNATISTA KUTUPLAR DENEYİ

Malzemeler:

  • 2 Adet Çubuk Mıknatıs

Yaş:

  •   + 3 Yaş

Kazanımlar:

  • Deney ve Gözlem Becerisi
  • Neden-Sonuç İlişkisi Kurma
  • Fen ve Doğa Bilgisi

     Mıknatısın ne olduğu ve hangi maddelerle mıknatıslanma oluşturduğunu bir önceki etkinliğimizde öğrenmiştik. Bu etkinliğimizde; mıknatıslarda bulunan iki kutbun birbirleri ile olan etkileşimlerini bizzat gözlemleyerek öğrenmiş olacağız.

     Etkinliğimizi gerçekleştirmek için çubuk şeklinde ve kutupları ayrışmış olan iki adet mıknatıs kullanıyoruz. Renklerin ne anlama geldiğini ve neyi sembolize ettiğini belirtiyoruz. Ardından aynı renkteki uçları birbirine yaklaştırıyor ve birbirlerini ittiklerini keşfediyoruz. Fakat farklı renkteki uçların birbirlerine yapıştıklarını ve ayırmanın bir kuvvet gerektirdiğini gözlemliyoruz.

Sonuç olarak etkinliğimizde; mıknatısın iki farklı ucunun olduğunu ve iki farklı kutbun birbirini çektiğini, aynı kutupların ise birbirini ittiğini öğrendik ve gözlemledik.

 6,599 total views,  4 views today

label, , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. İFTİ 500 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir