KAĞITTAN GEMİLER

Malzemeler:

  • Kağıt
  • Su
Yaş:
  • + 2 Yaş (Bizzat Yapım İçin +5 Yaş)
Kazanımlar:
  • Origami Tekniği Bilgisi
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Beceriler
  • Neden Sonuç İlişkisi
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • Deney

       Çocukluğumuzun en favori etkinliklerinden biriydi kağıttan gemiler… Bulduğumuz her su birikintisinde gemi yüzdürmeye çalışırdık. Belki de Eskişehir’de deniz bulamadığımız içindi bu gemi yüzdürme sevdamız. Olsun bizim de Porsuk çayımız vardı:) Hem uzun zamandır Porsuk Çayı’nda sandal sefaları da yapılabiliyor. Gezip görmediyseniz, Eskişehir’e gittiğinizde bu ayrıntıyı kaçırmayın derim.

     Artık İstanbul’dayız. Sürekli gemileri görüyor muyuz peki? Tabii ki hayır. Ama arada sırada boğazın kıyısına oturup izlemek bile yetiyor insana. Kızım da gemilere aşina. Bu yüzden havuzda gemi yüzdürelim mi deyince hemen heyecanlandı ve “evet” diye bağırdı.

       Aradan uzun zaman geçmiş, yaşlandığımı kabul etmem gerekiyor galiba. Unutmuşum kağıttan gemi yapmayı. İlk iki denememizde başarısız olduk ama azmettik ve sonunda başardık. Bu arada ilk denemelerdeki başarısızlığımız sebebi ile Aybike üçüncüden de pek umutlu olmadığı için doğa keşfi yapıp arada beni kontrol etmeyi tercih etti. Allah’tan son denememiz olumlu sonuçlandı. Gemimizi yaptık ve havuzda yüzdürdük. Kağıt katlama sanatını icra ettik. Kağıdın suyun üstünde nasıl kalabileceği hakkında konuştuk. Çok ama çok eğlendik.

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir