ÇOCUĞUNUN PSİKOLOĞU OLMAK

     Mesleğim gereği psikoloji ile ilgili pek çok kitap okuyorum. Hele bir de iki çocuk annesi olunca “çocuk psikolojisi” daha öncelikli seçimim oluyor. Okuduğum kitaplar genel olarak teorik kitaplar olduğu için  yavaş ilerler. Ancak bu yazıda bahsedeceğim kitabı bir solukta okudum diyebilirim. Kitabımızın adı ÇOCUĞUNUN PSİKOLOĞU OLMAK. Bilgi yayın evinden çıkan güzel eserlerden yalnızca biri. 

      Sizlerle bu zamana kadar hep çocuk kitapları paylaştım. Ancak annelerin okuması gereken kitaplara da değinmem gerektiğini bu kitapla fark ettim. Meslektaşım Uzman Psikolog Rabia Ünsaldı Köle’nin kaleme almış olduğu bu kitap, tam bir ebeveyn kitabı. Okunması rahat, açıklamaları anlaşılır, her ebeveynin ihtiyaç duyabileceği konulara değinen harika bir başucu kitabı diyebilirim. 

      Kitabın içeriğinden biraz bahsetmem gerekirse; kitap beş ana bölümden oluşmakta. Her bir bölüm çocuklar açısından hayati öneme sahip başlıklar içermekte. Ölüm, boşanma, evlat edinme, sosyal medya bağımlılığı ve akran zorbalığı. Hepimizin hayatının bir parçası olan bu konular; çocuklar için başlı başına bir travma nedeni olabilmekte. İşte bu kitapta, çocuklarımızı bu durumlar karşısında travmadan nasıl koruyabileceğimizi anlatıyor. 

çocuğunun psikoloğu olmak

      Öncelikle her başlık kendi içerisinde bazı bölümlere ayrılmakta. Önce konunun ana hatları çiziliyor. Etkileri çocukların yaş grupları dikkate alınarak detaylı bir biçimde açıklanıyor. Alınabilecek tedbirler,belirtiler, nedenler, ebeveynlere tavsiyeler, sonrası için yapılabilecekler… detaylı bir biçimde ama basit bir dille anlatılmış. Konunun sonunda da iki vak’a örneği verilerek analiz çalışması yapılmış. Hangi durumlarda bir uzman yardımı almanız gerektiği de açık bir biçimde ifade edilmiş. 

     Biz ebeveynler, çocuklarımızı tüm olumsuzluklardan korumak için elimizden geleni yaparız. Ancak bazı durumlar karşısında ne yapacağımızı bilemeyebiliriz. Bu çok normaldir. Çünkü bizler anne-baba olmayı kendi ebeveynlerimizden deneyimleyerek öğreniriz. Kendi başımıza gelmeyen bir durum, çocuğumuzun başına geldiğinde de deneyimsizliğimiz kendini gösterir. Elimiz ayağımıza dolaşır ve durumu bazen daha kötü hale getiririz. Tüm bunların yaşanmaması ya da en az hasarla atlatılması adına bu kitabın okunmasını mutlaka salık veririm. Bilinçli ebeveynler olarak, her duruma hazırlıklı olmak bizim başlıca vazifelerimizden. Olumsuzluklardan uzak, şeker tadında bir hayat sürmeniz dileğiyle…

         Kitap hakkında detaylı bilgi edinmek ve satın almak için buraya tıklayabilirsiniz. 

 9,735 total views,  2 views today

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir