BATIRMA ÇIKARMA: KÜÇÜK KASLARI ÇALIŞTIRMA

Malzemeler:

  • Oyun Hamuru
  • Kuru Fasulye

Yaş:

  • + 1 Yaş

Kazanımlar:

  • İnce Motor Becerilerin Gelişimi
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi

      Bebekler için harika bir fiziksel egzersizle karşınızdayız. Bebeklik dönemi yoğun olarak dil gelişimi ve fiziksel gelişimin odağında geçmektedir. Önceliklerimiz; bebeğin oturması, emeklemesi, yürümesi, bir kaç kelime söylemesi vb. dir. Kaba motor becerilerinin yanı sıra ince motor beceriler de bebeklik dönemi için önem taşımaktadır. Parmak kaslarının iyi çalışması; kaşık tutabilme, kalem kullanabilme gibi gelecekte yapacağı günlük aktivitelerinde rol oynar. Bu nedenle küçük kaslarımızı çalıştıracak egzersizleri de yapmamız gerekir.

     Bu etkinliğimizde parmaklarla yapılan kıskaç hareketini geliştiriyoruz. Parmakları bir cımbız gibi kullanarak nesne tutma çalışması yapıyoruz. Oyun hamurunu saydam bir hale getirip içerisine fasulyeleri itmesini önce bir gösteriyoruz, sonra da bebeğimizin yapmasını bekliyoruz. Batırma işleminin bitiminin ardından sıra geliyor çıkarmaya. Bu hareketi de öncelikle biz gösteriyoruz ki bebeklerimiz nasıl yapacaklarını anlasınlar. Sonra bırakıyoruz ve defalarca çıkarıp batırıyorlar. Üstelik çok eğleniyorlar ve sıkılmıyorlar. Siz de karşısında bir kahveyi bölünmeden içebiliyorsunuz.

     Bu etkinlikte dikkat edilmesi gereken tek nokta; gözünüzü bebeğinizden ayırmamanız. Malumunuz fasulyeler küçük parçalar, yutmak için de oldukça müsaitler. Siz başında olun ki bebeğiniz güvenle oynayabilsin, küçük kasları gelişsin. İyi eğlenceler dileriz.

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir