RİNGO FLAMİNGO NASIL OYNANIR?

      5 yaş ve sonrası için tasarlanmış bir oyunu 2 yaşındaki bir çocukla oynarsanız ne olur? İşte bu görüntüler ortaya çıkar. İlk denememizde sadece Kerem değil , ben de tüm beceriksizliğimi sergiledim. Ama siz yaşa bakmayın. Biraz pratikle, üstesinden gelinmeyecek hiçbir şey yoktur. Gelin Ringo Flamingo oyunu hakkında daha fazla bilgi edinelim.

      Oyunun amacı; fırlatabileceğiniz kadar çok can simidini yetenekli bir şekilde flamingoların üzerinden geçirerek, onları kurtarmak!

      Bunun için öncelikle kutunun içerisinden çıkan parçaları, belirtildiği gibi kurmanız gerek. Bu hiç de zor bir aşama değil. Biz bunu çok kolay yaptık.

     Ringo Flamingo Oyunu nasıl oynanır sorusuna gelirsek, şöyle oynanıyor: Herkes oyunu aynı zamanda oynuyor (biz ilk kez oynadığımız için ve oyunu anlayabilmek adına sırayla fırlattık).Oyun 3 turda oynanıyor. Her turun sonunda, her oyuncunun kaç flamingoyu kurtardığı hesaplanıyor. Tekneler, ucu flamingoları işaret edecek şekilde yerleştiriliyor. Parmağımızla teknenin başındaki boşluğa yerleştirdiğimiz can simidini dikkatli bir şekilde geriye doğru çekiyoruz ve sonra serbest bırakıyoruz. Tüm can simitlerini bu şekilde fırlatıyoruz. Oyun alanına fırlayan can simitlerini, o tur için artık kullanamıyoruz.

     Her oyuncu, elindeki 12 can simidini kullanana kadar oyun devam ediyor. Oyun sonunda flamingoların üzerinde olan halkalar +1, timsahın üzerindekiler ise -1 halka olarak sayılarak halka sayısı hesaplanır. En çok halkası olan kişiye turun sonunda bir oyun pulu verilir. Aynı sayıda birden çok kişi varsa, o oyunculara da bir oyun pulu verilir. 3 turun sonunda en çok oyun puluna sahip olan kişi, oyunu kazanmış olur. Eşitlik varsa bir tur daha oynanır.

      Oyunda mesafe ve mekanizmaya uygulanacak güç ayarı çok önemli. Fazla ya da az güç hedeften sapmaya neden olabilmekte. Umarım oynadıkça bu dengeyi sağlayabileceğiz. Buna inanıyorum. Peki bu oyunun çocuklarımıza faydası ne? Kurallı oyun oynama becerisi, el-göz koordinasyonu, neden-sonuç ilişkisi kurabilme becerisi, basit matematiksel işlemler yapabilme becerisi gibi pek çok yararı mevcut. Ailece oynanması, kaliteli zaman geçirme ve aile bağlarının güçlenmesi adına büyük katkı sağlıyor. Üstelik de çok eğlenceli. Öneririm.

 8,066 total views,  6 views today

label, , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir