ARABA NASIL ÇALIŞIR?

   Aybike Esra’nın arabalara olan merakından daha önce bahsetmiştim. Bu nedenle arabalarla ilgili olan hemen her şeyi bize sorar. Tabii annesinin arabalara olan ilgisi pek fazla olmadığı için basit cevaplarla yetinmek durumunda kalıyor. Günlük video izleme hakkında (yaklaşık 10 dakika) genellikle Doktor McWeelie izlemeyi tercih ediyor. Bu animasyon bir araba tamircisi ile ilgili. 

  Çocukların erken dönemdeki ilgi ve tercihleri gelecek yaşamındaki meslek tercihlerini de genel olarak etkiler. Şuan doktorculuk ve arabalar üzerine yoğunlaşmış durumda. Umarım tercihi ilkinden yana olur 🙂

  

   Sabahları otomobile binmeden önce “günaydın araba, günaydın benzin deposu” diye bir alışkanlığı olan çocuğun; ne kadar doktor olabileceği de merak konusu. 

    Neyse, lafı fazla uzatmadan etkinliğimize geçelim. Bu etkinlikte basit olarak bir arabanın nasıl çalıştığını ele alıyoruz. Alıyoruz ki, etrafımızda olan bitenler konusunda farkındalığı ve merakı artsın. Merak demek, öğrenme isteği demek. Bu da eğitim ve günlük yaşamında daha bilinçli ve etkin olması demek. 

     Çocukların en sevdiğim taraflarından biri de sözel konuşma ile kendini ifade etmekle yetinmeyip, mutlaka anlatmak istediğini somutlaştırmaya çalışmaları. Bu videoda da Aybike benzin deposuna benzin doldururken oyuncak eşeğin kuyruğunu kullanıyor. Oldukça yaratıcı 🙂 Sözün özü, çocuklarınıza günlük yaşamın işleyişi konusunda bilgiler verin ve arada da onların size anlatmasını isteyin. Hem günlük yaşam becerileri gelişsin, hem farkındalığı artsın hem de dil gelişimi ilerlesin. Sevgilerimle…

 4,770 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.