SICAK-SOĞUK-ILIK DUYU ÇALIŞMASI

Malzemeler:

  • 6 Adet Aynı Boyutta Küçük Şişe
  • Boya
  • Farklı Sıcaklıklarda Su
Yaş:
  • + 2 Yaş
Kazanımlar:
  • Duyuların Hassaslaştırılması
  • Eşleştirme Becerisi
  • Kavram Öğrenimi ( Dil Gelişimi)

     Çocuklar dünyayı beş duyu organı ile anlamlandırırlar. Bu nedenle duyuların hassaslaştırılması, Montessori yaklaşımının temel çalışmalarından biridir.

     Bugünkü etkinliğimizde dokunma duyusunu hassaslaştırma adına bir etkinlik gerçekleştirdik. Dokunarak keşfedeceğimiz şey ise “ISI FARKLILIKLARI”.

     Birbirinin aynısı olan 6 şişeye ikişer ikişer olmak üzere sıcak, ılık ve soğuk su koyuyoruz. Kapaklarını kapattıktan sonra, her bir grubun şişelerinden birinin kapağını kırmızıya, diğerini ise maviye boyuyoruz. Ardından Her bir ısıyı öncelikle tanıtıyoruz ve çocuğun dokunarak deneyimlemesini sağlıyoruz. Etkinliğimizin amacını ve nasıl uygulayacağımızı anlatıyoruz. Çocuktan çalışmayı yapmasını istiyoruz. Çalışmayı yaparken eşleştirmenin yanı sıra, eline aldığı şişenin soğuk mu, sıcak mı yoksa ılık mı olduğunu da söylemesini bekliyoruz. Kırmızı ve mavi şişelerden aynı ısıda olan ikisini bularak ortada buluşturmasını sağlıyoruz. Aynı işlemi sonrasında çocuğun gözlerini kapatarak gerçekleştiriyoruz. Böylece dokunma duyusuna daha fazla yoğunlaşmasına katkıda bulunuyoruz.

      Bu etkinlikle; çocuk dokunma duyusu ile keşfetmeyi, ısı farklılıklarını ayırt etme becerisini ve eşleştirme becerisini geliştirmekte. Ayrıca ısı kavramlarını uygulamalı olarak öğrenmekte ve kelime hazinesine eklemekte. Yeni etkinliklerimizde tekrar görüşmek dileğiyle hoşça kalın…

 25,057 total views,  6 views today

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir