SAYI KAPMACA

     Açık alanlar çocuklar için çok önemli. Gün boyu atamadıkları enerjilerini atmaları için bir fırsat. Hele bir de değişik deneyimler yaşıyorlarsa, farklı arkadaşlıklar kuruyorlarsa parklar daha da değerli hale geliyor. 

     Kerem Hakan henüz arkadaş edinme döneminde değil. Ancak Aybike Esra artık diğer çocuklarla tanışma girişiminde bulunuyor. Gözünü kestirdiği bir çocuk varsa gidip bir şekilde iletişim kuruyor. Tabii bir de bunun ters yönü de var. Bazen de nedenini anlamadığım bir biçimde bazı çocuklarla iletişim kurmayı reddediyor. Onlar iletişim kurmaya çalışsalar bile ortamdan uzaklaşıyor. Sosyal ilişkilerini seçici bir biçimde kendi yönlendiriyor. 

      Parkta tüm çocukların favorisi özellikle kaydırak ve salıncaklardır. Ancak değişik aletler de çocukların ilgisini oldukça çekerler. Tırmanma ağları, tırmanma duvarları, tüneller, dönen oyuncaklar aşamalı basamaklar, köprüler bunlar arasında sayılabilir. Bazen çok basit bir ayrıntı bile çocuğun ilgisini çekebilir ve onu çok eğlendirebilir.

      Gittiğimiz bu parkta yerde birkaç tane seksek alanı oluşturulmuş. Zemine seksek düzenine göre numaralar sıralandırılmış. Aybike Esra ve Kerem Hakan direkt bu sayılara odaklandılar. Babası Aybike Esra için hemen bir oyun kurguladı. 

     Seksek platformunu sayı kapmaca oyunu için kullanırsak ne olur? Hele 2 numara da aynı anda sayıları size sorarsa?  İşte bu video bunun cevabını veriyor 🙂 Aybike baba ile sayı kaparken, Kerem bana sayıları soruyor. Bir şekilde idare ediyoruz.

   Sonuç olarak fiziksel gelişim, sayı bilgisi, matematik becerilerinin gelişimi, dikkat ve konsantrasyon gelişimi kazanımlarımız. 

 7,264 total views,  2 views today

label, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir