GÖLGE EŞLEŞTİRME

Malzemeler:

  • Nesne-Gölge Resimleri
Yaş:
  • + 3 Yaş
Kazanımlar:
  • Eşleştirme Becerisi
  • Neden-Sonuç İlişkisi
  • Analiz Etme (Zihinsel Gelişim)
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • El-Göz Koordinasyonu
  • İnce Motor Becerilerinin Gelişimi

     Eşleştirme çalışmalarının bir türü olan nesne-gölge eşleştirmeleri, aynı çerçeveye sahip, değişik görünümdeki iki nesnenin eşleştirilerek gruplandırılması amacını taşımaktadır. Çocuklar görünüm olarak birbirinin aynısı alan nesneleri eşleştirmeyi yaklaşık 18 ay dolaylarında başarabilirler. Bu süreçten sonra zihinsel gelişimi desteklemek adına eşleştirme çalışmaları ya gölge-nesne, ya aynı nesne farklı renkler, ya da nesneler arası ilişki kurma şeklinde yapılmalıdır. 

     Biz bu etkinliğimizde Aybike Esra ile kuşları gölgelerine kavuşturduk. Çizgiyle birleştirme biçimini ilk kez denediğimiz için biraz acemilik çektik. Bundan sonraki çalışmalarda sanırım daha iyi performans çıkarabiliriz. Sorun değil, biz mantığı kaptık 🙂

     Bu etkinlikle zihinsel gelişim desteklenirken, aynı zamanda eşleştirme becerisi, dikkat ve konsantrasyon, ince motor beceriler ve küçük kaslar da gelişiyor. Bize de işin eğlence boyutu kalıyor. Bu tür etkinliklerden internette yüzlerce bulmanız mümkün. Yazıcıdan çıktı alıp kolayca çocuğunuzla uygulayabilirsiniz. Kolaylıklar dileriz.

 25,994 total views,  8 views today

label, , , , , , , , , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.