İSTANBUL MODERN’DEYİZ

     İstanbul Modern’i ilk kez ziyaret etme fırsatı buldum. Belirli aralıklarla güncellenen sergilere ev sahipliği yapan bu yer, tam anlamıyla nefesimi kesti. İçerideki şaheserlere mi, yoksa dışarıdaki enfes manzaraya mı baksam karar veremedim. Boğazın eşsiz görüntüsünün yanında, önünüze serilmiş olan farklı sanatçıların özenle yaratılmış yapıtları. Etkilenmemek elde değil.

istanbul modern

       Ülkemizde ne yazık ki sergi gezme, eser inceleme geleneği pek gelişmedi. Bu durum aslında çok da şaşırtıcı değil. Birincil ihtiyaçlarını zor gideren insanların, estetik arayışının olmayışı garip gelmiyor bize. Herkes geçim derdinde. Bu tür organizasyonlara ayıracak ne paraları var, ne  de zamanları. Akıllarına bile gelmiyor hayat telaşında.

istanbul modern

      Oysaki sanat ve estetik yaşamın ayrılmaz bir parçası. Ruhumuzu besleyen yegane gıda. Hayata bakış açımızı anlamlandıran, yaşamdaki güzellikleri fark etmemizi sağlayan bir anahtar. İnsanlar artık daha mutsuzlar. Çünkü hayattaki küçük detayları fark edip mutlu olamıyorlar. Bezgin, kırgın, depresif, tahammülsüz bireyler olup çıktık. Böyleyken “sanatın sırası mı şimdi, daha önemli şeyler var” deyip, gözlerimizi güzelliklere kapatıyoruz. Mutluluktan daha önemli bir şey mi var?

      Kendimizi bu güzelliklerden mahrum ettiğimiz gibi, bir de çocuklarımızı ediyoruz. Özellikle miniklerimizi bu tarz yerlere götürmemek için özel bir çaba sarf ediyoruz. Eserlere dokunur, koşuşturur, insanları rahatsız eder, bize huzur vermez, laf dinlemez diye endişeleniyoruz. Peki ben de şunu soruyorum. Çocuğunuz hiç sergi gezmeden, sergi gezme adabını nasıl öğrenecek?

istanbul modern

     Kerem Hakan ile yaptığımız bu gezide, haklı olarak çocuk öncelikle tablolara dokunmak istedi. Bu onun içsel bir dürtüsü. Renkleri hoşuna giden bir nesneyi, dokunarak da keşfetmek istiyor. Sakinliğimi bozmayarak, ona yerdeki siyah çizgileri gösterdim. Ona bu çizgilerin gerisinde kalarak resimleri incelememiz gerektiğini anlattım. “Hayır, dokunma, dur, yapma” demedim. Sonra onu serbest bıraktım. Koşturarak bir resimden diğerine gitti. Ama siyah şeridi hiç aşmadı. Her durduğunda da çizgiyi aşıp aşmadığını kontrol etti ve üstüne basmışsa geri çekildi. Hiçbir tabloya dokunmadı. Her eser çok ilgisini çekti ve dikkatle inceledi (Ah, bir de dokunabilseydik!) .

     istanbul modern

     Anlayacağınız iki buçuk yaşındaki bir çocukla çok da keyifli bir şekilde sergi gezebildim. Evet, biraz hızlı gezdim. Saatlerce bir eseri inceleyemedim, bazılarının yanında yazan açıklamalarını bile okuyamadım ama olsun. Oğlumla birlikte gezdim. Kerem Hakan artık çizgiyi geçmeden nasıl eserlere bakılabileceğini biliyor. Daha sonra uzun uzun incelemeyi de öğrenecek.

istanbul modern

      Çocuklarla yapacağınız etkinliklerde sabırlı olun. Onlara açıklama yapın. Nereye gittiğinizi ve ne göreceğinizi önceden söyleyin. Gezi sırasında ne düşündüğü konusunda konuşmasını sağlayın. Ama mutlaka götürün. Siz de gidin. Onların sanatla iç içe bir hayat sürmesi için bu kültürü ona sizin kazandırmanız gerekiyor. Lütfen bunu ihmal etmeyin. Tüm çirkinlikleri, bu güzelliklerden mahrum bir hayat sürdüğümüz için yaşıyoruz.

      Hayat aslında çok güzel…

istanbul modern

     İstanbul Modern hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz. Perşembe günleri ücretsizdir.

istanbul modern

  

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

One Comment

  1. Eren 19 Nisan 2017 Reply

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir