RESİM-HİKAYE EŞLEŞTİRME ÇALIŞMASI

    Her ay olduğu gibi bu ay da Meraklı Minik dergimizi aldık. Vakit kaybetmeden de okuyup etkinliklerini uygulamaya başladık. Ayın konusu “Yırtıcı Kuşlar”. Etkinlikler de bu konu baz alınarak oluşturulmuş.

     Dergi öncelikle kaya kartallarını tanıtarak başlıyor. Ardından diğer yırtıcı kuşlarla ilgili bilgiler veriliyor. Bu sırada baykuş türleri konusunda da detaya iniliyor. Özetle söylemek gerekirse; yırtıcı kuşlarla ilgili bir çok bilgi mevcut. Bir de etkinlikleri yaptık mı tamamdır.

     Biz önceliği çıkartmalı etkinliklere veriyoruz. Aybike Esra çıkartmalara bayılıyor. Bu nedene ilk etkinliğimiz “Şahin İyileşiyor” etkinliği. Bu etkinlikte yaralı bir şahinin iyileştirilme sürecinden ve doğaya geri bırakılmasından bahsediliyor. İyileştirme evrelerinde neler yapıldığı söz ediliyor. Hikaye parçalara ayrılmış ve her parça farklı resmedilmiş. Ancak resimlerden üç tanesinin yeri boş bırakılmış. Çocuklardan, yanda yazılan bölüme uygun olan resim çıkartmasının bulunup, yapıştırılması isteniyor. Biz de hikayemizi okuyarak uygun yapıştırmayı bulduk ve yerine yapıştırdık. Hikayeyi de resimleri de çok sevdik.

     Bu etkinlikle çocukların; mantıksal bağ kurma becerisi, sözel ifadeyi görselleştirme becerisi, eşleştirme becerisi ve sözcük dağarcığı gelişiyor. Yapıştırılan çıkartmalarla; dikkati, el-göz koordinasyonu ve ince motor becerileri de olumlu yönde etkileniyor. Vahşi bir hayvanın iyileştirilme süreci konusunda da fikir sahibi oluyoruz.

     Eğer henüz Meraklı Minik dergisi almadı iseniz; vakit kaybetmeden almanızı öneririm. Bol bigili ve etkinlikli günler dilerim…

    

 6,222 total views,  2 views today

label, , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir