EVDE KOVALAMACA KUTU OYUNU

     Bazı oyunları oynamak için ille de çocuk olmak mı gerekir? Ya da sadece çocukların kullanımına mı açıktır oyunlar?  Ne yazık ki eğitim hayatının başlaması ile birlikte oyunlara da veda ediyoruz. Ders çalışmaya başlamanın oyun oynamak için bir engel olduğu kazınıyor küçük bedenlerin içerisindeki o güzel beyinlere. Oysaki öğrenmenin en güzel yollarından biri değil midir oyun? Hele ki uzun yıllar öncesine bakıldığında oyun ve oyuncak yetişkinlerin tekelinde değil miydi?

       Oyuna ne kadar ihtiyaç duymuş olduğumuzu ve oyun oynamayı ne kadar özlediğimizi ebeveyn olduğumuzda fark ediyoruz. Çocuklarımızla oyun oynarken, aslında kendi oyun oynama ihtiyacımızı karşılıyoruz. İşte bir oyun, insana böyle bir çuval laf ettirebiliyor 🙂

      Özlemlerimi bir tarafa bırakıyor ve sadede geliyorum. Bu yazımda size bir kutu oyunu tanıtacağım. Ben de çocuklarda çok sevdik bu oyunu. Küçük büyük demeden keyifle oynadık. İsmi Evde Kovalamaca bu oyunumuzun. Zarla oynanan bir oyun. Zar sayısı kadar ilerlediğimiz, altı atınca bir kart çekerek üzerinde bulunan nesneyi evin odalarında aradığımız ve o odaya ışınlandığımız bir oyun. Oyunun amacı çatı katına giderek oyunu bitirmek. Ama çektiğimiz kartlardaki nesneler üst odalarda da olabilir alt odalarda da. Bu nedenle oyunda gerilemek da var. Kısaca heyecanlı bir oyun. Son ana kadar kimin kazanacağı hiç belli olmuyor.

       Oyun hangi kazanımları katıyor peki çocuklarımıza? Öncelikle sayma becerisi kazandırdığı bir gerçek. Çünkü zar atıyorsunuz ve zarda çıkan rakam kadar ilerliyorsunuz. Okul öncesi matematik gelişimi için müthiş bir kazanım. İkincisi nesne bulma gereksinimi nedeni ile dikkat ve konsantrasyon gelişimini destekliyor. Onca nesne içerisinde belirli bir nesneyi bulmak görsel dikkatin yoğunlaştırılmasını gerektiriyor. Ayrıca neden-sonuç ilişkisi kurma konusunda da ciddi bir katkısı var. Anlayacağınız çok boyutlu bir gelişim söz konusu. 

      İnternette çeşitli sitelerde satıldığı gibi, oyuncakçılarda da bulabileceğiniz bu kutu oyununu almanızı öneririm. Çocuklarınızla keyifli saatler geçirmeniz dileğiyle…

label, , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir