ÖĞRENDİĞİNİ ÖĞRETME

Malzemeler:

  • Bir Adet Büyük Boy Çocuk

  • Bir Adet Küçük Boy Çocuk

  • Ya da Sadece Bir Çocuk:)

Yaş:

  • Yaş Sınırı Yok

Kazanımlar:

  • Her Türlü Öğrenme Edinimi

  • Özgüven

  • Sosyal Gelişim ve Yardımlaşma

  • Dil Gelişimi

 

      Öğrenmek kadar öğretmek de iyi bir öğrenme aracıdır. Çocuklara öğretme fırsatı verilerek bilgilerini pekiştirmesi sağlanabilir, aynı anda benlik algıları da yükseltilebilir. Kendini önemli ve değerli kabul eden çocuk, öğrenmeye daha açık olur:) Bu da daha çok öğrenmeyi beraberinde getirir.  

       Kuantum öğrenme olarak adlandırılan bu öğrenme modeli Montessori sınıflarında da kendini gösterir. Yaş olarak homojen olmayan gruplarda, büyük çocuklar küçük olanlara öğrenme konusunda yardımcı olurlar. Aynı zamanda kendi bilgilerini de tekrarlamış olurlar. Sosyal paylaşım ve yardımlaşma açısından da önemli bir kazanıma neden olan öğretme yöntemini, sadece çocuklar arasında gerçekleşen bir yöntem olarak düşünmek de yanlış olacaktır. Çocuklarınız öğrendikleri bir bilgiyi sizlere de öğretmeye çalışarak tekrar edebilirler. Bu nedenle sizlere bir konu hakkında bir bilgi verdiklerinde ya da öğrendikleri bir şeyi sizinle paylaştıklarında, onları ciddiyetle dinleyin ve çeşitli sorular sorun. Sizi aydınlatmaktan gurur duyacaklardır. Küçük öğretmenlerimize bu fırsatı vererek onları hem kendine güvenen bireyler olarak yetiştirebilir, hem de öğrenmesine sadece dinleyerek destek olabilirsiniz.

 3,683 total views,  2 views today

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir