NOTALI FLÜT

Malzemeler:

  • Notalı Flüt

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • Fiziksel Gelişim
  • Müzik Algısının Gelişimi
  • İşitsel Duyunun Gelişimi

      Bugünkü müzik etkinliğimizde notalı flüt çaldık. Hemen her kırtasiyeden tedarik edebileceğiniz bu enstrümanın normal flütten bir farkı var. Tuşlarına basmadan üflendiğinde ses çıkartmıyor. O nedenle çocuğun üflediği anda tuşlardan birine de basması gerekiyor. Bu da koordineli hareket etmeyi gerektiriyor.

      Çocuklar aynı anda birden fazla işi koordineli yapmakta zorlanırlar. Bu etkinlikle vücudun koordineli bir biçimde çalışması sağlanmış oluyor. Ayrıca da üflemeli bir enstrüman olması sebebi ile akciğerlerin kapasitesini artırıyor ve güçlendiriyor. Tuşlara bastığı için de parmak kasları çalışıyor.

Her bir tuştan farklı bir sesin çıkması işitsel olarak sesleri ayırt etmeye ve işitsel algının gelişmesine olanak sağlıyor. Ses farklılıklarına karşı çocukların hassasiyeti artıyor.

      Başlangıçta başarısız olabilirler ya da tek başlarına enstrümandan ses çıkarmayı başaramayabilirler. Bu nedenle ilk aşamalarda siz tuşlara basın ve onun üflemesini isteyin. Üflediğinde sesin çıkması başarı hissini yaşamasına ve sonraki seferlerde tek başına ses çıkarması için motivasyon edinmesine sebep olacaktır. Ve birkaç denemeden sonra kendi başına çalmasını başaracaktır.

     Herhangi bir nota eğitimi verme niyetinde değilim. Zaten benim uzmanlık alanımla da uzaktan yakından ilgisi yok bu işin. Benim derdim, çocuğum mümkün olduğu kadar müzikle tanışsın ve enstrümanları tanısın. İleriki yaşlarda eğer ilgisi varsa bir müzik aletini çalmak için profesyonel bir eğitim alsın. Bu yaşlarda müzik adına yapılabilecek en güzel şey sanırım müziğin tadını çıkarmak:)

label, , , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir