KUM BOYAMA

Malzemeler:

  • Kum Boyama Ekipmanı

Yaş:

  • + 2 Yaş

Kazanımlar:

  • Dil Gelişimi
  • Fiziksel Gelişim
  • Duyusal Gelişim (Dokunma Duyusu)
  • Dikkat ve Konsantrasyon Gelişimi
  • El-Göz Koordinasyonu
  • Duygusal Gelişim (Başarı Hissi)
  • Sosyal Gelişim (Birden Çok Kişi ile Yapılabilir)

      Şu sıralar oldukça popüler olan kum boyama etkinliğini biz de yapalım dedik. İlk denememiz olmasına rağmen hiç de fena olmadı ve çok eğlendik. 2 yaştan itibaren ebeveyn gözetiminde uygulanabilir. Küçük kas gelişimi, duyusal gelişim, duygusal gelişim, el-göz koordinasyonu, dikkat gibi pek çok alanda gelişim sağlıyor. Bazı büyük marketlerde ara ara indirimli ürün olarak bulabilirsiniz ya da kırtasiyelere sorabilirsiniz. İnternet satışı ise oldukça yaygın. Şimdi gelin biraz daha bu kum boyama ile ilgili bilgi edinelim.

      Kum boyama, yüzeyindeki kâğıt tabakası sıyrılıp çıkarıldığında, yapışkanlı olan karton üzerindeki önceden hazırlanmış birtakım yazı, harf içerebilen resimleri renkli kumlar dökerek boyamaktır.

       Bu buluş çocukların renkleri öğrenmesini, özel olarak önceden hazırlanmış resimleri boyarken bir sonraki adımı düşünerek zihinsel becerilerinin artmasını, harfleri ve sayıları tanımasını sağlar. Kum boyama, kişinin hayal gücüne dayanarak karton üzerine zaten kazınmış olarak birtakım resimleri, sayıları veya harfleri sırayla renklendirmesine olanak verir. Çocuğun karton üzerindeki resim veya yazıları istediği sırada ve istediği gibi boyaması, onun plan yapma kabiliyetine yardımcı olmakta, onun sanatsal faaliyetlere yatkın olmasını sağlamakta ve hatta gelecekteki seçimlerinde sağlıklı kararlar almasına imkân vermektedir. Aileyle birlikte yapılan kum boyama ise, çocuğun ailesiyle geçirdiği zamanın kalitesini artırır. Çocuk yaptığı resmi özel jelatin poşetiyle kaplayarak evdeki bir duvarda ya da odasında sergileyebilir. Eserini sergilemesi çocuktaki özgüveni artırır.

      Kum boyama kartı, 2 katmandan oluşur. Üst katmandaki yapışkanlı etiket tabaka üzerine çizilmiş resmin dış sınırları iğne veya kürdan yardımı ile kaldırılır. Kaldırılan koruyucu bölgenin altı yapışkan özelliğine sahip olduğu için, kum boyama kartı üzerine dökeceğiniz kum, sadece açılan bu bölgeye yapışır ve resmin hala kapalı olan diğer bölgelerine herhangi bir zarar vermez ve bu bölümlere kum bulaşmaz. Kartın üzerindeki yapışmayan kum, kabına geri boşaltılır. Sonraki aşamada ise resmin kalan hangi bölümünü boyanmak istenirse, sadece o bölümü açılır ve dilenen renkte kum dökülerek boyanır. Resmin tüm bölgelerine kum dökülerek boyadıktan sonra figürlerin arka fonu da boyanır ve resim tamamlanır.

      Kum boyama nasıl uygulanır?:

1- Boyamak istediğimiz resmin her zaman önce dış sınırlarını açın ve burayı siyah gibi koyu renklerle boyayın. Böylece resim daha belirgin olacak ve hatları ortaya çıkacaktır.

2- En son açık renkli kumları kullanın yoksa koyu renkli kumlarla karışıp renkleri bozulabilir.

3- Resmin düzgün ve doğal olması için simetrik boyayın. Örneğin; resimdeki sol el boyanırken sağ eli de boyamalı, sol göz boyanırken sağ gözü de boyamalısınız.

4- Boyamak istediğiniz resmin her zaman en son arka fonunu boyayın.

       Kum boyasının doğal ocak kumu olmasına ve eli boyamamasına dikkat edilmelidir. TSE standartlarına göre üretilen ve sağlığa zararlı olmayan kumlar tercih edilmelidir. Bu kumlar su bazlı boyalarla boyanmakta ve verniklenerek boyanın dışarıyla teması kesilmektedir. Böylece kumun boyasının herhangi bir yere veya ele bulaşması engellenir.

Kaynak: www.cicicee.com

label, , , , , ,

About the author

2008 Istanbul Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık lisans mezunudur. Yüksek lisansını 2012 yılında, Istanbul Kültür Üniversitesi Iletisim Sanatları alanında %100 burslu olarak tamamlamıştır. Şuan Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde doktora eğitimine devam etmektedir. İFTİ 700 saat Aile ve Çift Terapisi eğitimini tamamlamıştır. Çocuk ve Ergenlerde Akılcı Duygucu Davranışçı Terapi eğitimi almıştır. Bunun yanı sıra Pozitif Psikoloji, Duygu Odaklı Kısa Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Kriz Yas ve Travma Terapisi, Drama, Zeka Oyunları gibi bir çok eğitimi de almış bulunmaktadır. Çocuk ve zeka gelişimi üzerine çeşitli çalışmaları vardır. Evli ve iki çocuk annesidir.

Add a Comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir